Η Γαλλία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης Κορασίδων για το 2022, καθώς επιβλήθηκε της Ισπανίας με 65-61 στην παράταση. Ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός καθ’ όλη την διάρκειά του και σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε ότι διεκδικεί δάφνες ποιότητας, κάτι που αποδεικνύεται κι από την χαμηλή παραγωγικότητα των δύο “μονομάχων”. Βέβαια οι δύο ομάδες ήταν παθιασμένες για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου, με τις “τρικολόρ” να είναι τελικά αυτές που επικράτησαν στις λεπτομέρειες.

Κορυφαία παίκτρια των θριαμβευτριών ήταν η Angloma με 14 και 7 ριμπάουντ, αλλά πρώτη σκόρερ ήταν η Collin με 15 πόντους, την στιγμή που σημαντικές βοήθειες έδωσε κι η Granel με 12 πόντους. Για τις “φούριας ρόχας” πρώτη σκόρερ ήταν η Carrion με 22 πόντους, ωστόσο ήταν αρκετά άστοχη με 5/18 σουτ, με δεύτερη διψήφια να είναι η Cruz με 14 πόντους και 6/11 σουτ.

Τέλος το στατιστικό που έκρινε τον τελικό νικητή ήταν το ratio ασίστ/λαθών αλλά κι η ευστοχία από την περιφέρεια. Συγκεκριμένα κι οι δύο ομάδες είχαν από 19 λάθη, αλλά οι Γαλλίδες είχαν 18 ασίστ, ενώ οι Ισπανές μόλις 11. Αναφορικά με την ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75μ οι πρωταθλήτριες είχαν το αξιοπρεπέστατο 5/13 σουτ, ενώ οι παίκτριες του Μοrales είχαν μόλις 4 σουτ σε 19 προσπάθειες (ήτοι 21%).

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 28-28, 42-45, 56-56 (κδ), 65-61

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η ήττα της Εθνικής μας από την Ουγγαρία, με συνέπεια το σύνολο του Κτιστάκη να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά στην έκτη θέση. Ακόμη η  Φινλανδία κατάφερε να σώσει την παρτίδα και να παραμείνει στην Α’ Κατηγορία έστω και την ύστατη ώρα, επικρατώντας της Γερμανίας με 51-40.