Η Σερβία έδειξε από τα πρώτα λεπτά κιόλας τα λεπτά της αναμέτρησης, με συνέπεια να επικρατήσει δια περιπάτου επί του Πουέρτο Ρίκο (77-94). Αυτό σημαίνει ότι οι “πλαβί” έκαναν το 2/2 στον όμιλο και θέλουν την νίκη με του Σουδάν, για να κατακτήσουν την πρωτιά του ομίλου, την στιγμή που η ομάδα του Colon θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο της αδύναμης Κίνας, για να προκριθεί (πιθανότατα) στην φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισε η τριπλέτα N. Jovic (17 πόντοι), Bogdanovic (17 πόντοι) και Milutinov (12 πόντοι, 15 ριμπάουντ), ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψαν οι Pineiro και Howard με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Oι Βαλκάνιοι έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα του Πουέρτο Ρίκο κι ως εκ τούτου κατάφεραν να πάρουν διψήφια απόσταση από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (15-27). Μάλιστα το σύνολο του Pesic εξακολουθούσε να είναι το ίδιο καταιγιστικό και στην συνέχεια της αναμέτρησης και με ένα νέο επιμέρους 12-30, οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +30 (27-57). Με τα πάντα να έχουν κριθεί οι Σέρβοι προχώρησαν σε ροτέισον, οι Πουερτορικανοί πάτησαν το πόδι στο γκάζι και έτσι μπόρεσαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις και να αποφύγουν μία ήττα – διασυρμό.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 27-57, 58-75, 77-94