Οι Βούλγαροι  μπορεί να επέστρεψαν από το -9 της τρίτης περιόδου και να προηγήθηκαν ακόμη και με 2 (75-73), αλλά το Μαυροβούνιο είχε περισσότερες λύσεις στο τέλος κι έτσι πήρε μία νίκη που το ανεβάζει στο 2-1 και του δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Από την άλλη η Βουλγαρία πλήρωσε πάλι την κάκιστη αμυντική της λειτουργία, υποχώρησε στο 0-3 και πλέον θέλει 2/2 για να ελπίζει σε συμμετοχή στα νοκ-άουτ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Mihailovic με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Dubljevic με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ακόμη εξαιρετικοί ήταν οι Drobnjak, Radovic και Perry με 17,16 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους για ακόμη έναν αγώνα πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση ο Vezenkov με 26 πόντους (10/15 σουτ) και 8 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Ivanov με άλλους 17.

Οι Βούλγαροι ήταν πιο ανταγωνιστικοί από τα υπόλοιπα παιχνίδια στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με μπροστάρη τον συνήθη ύποπτο Sasha Vezenkov έκλεισαν το δεκάλεπτο στην ισοπαλία (21-21). Μάλιστα το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, όταν κι οι παίκτες του Barchovski ολοκλήρωσαν το ημίχρονο όντας προηγούμενοι με 46-45, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Vezenkov με 17 πόντους.

Κάπου εκεί τo σκηνικό αντιστράφηκε και οι Μαυροβούνιοι με ένα σερί 0-10 πέρασαν μπροστά με 46-55, με τους Βαλκάνιους να παίρνουν ένα καλό πλεονέκτημα, δεδομένου ότι ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός. Οι Βούλγαροι δεν μπορούσαν να ανακάμψουν εύκολα κι έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 57-66.

Παρά το γεγονός ότι συγκρότημα του Radovic φαινόταν πως ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό και την κατάσταση, η Βουλγαρία μείωσε άμεσα στους τρεις (64-67). Το Μαυροβούνιο μπορεί να πήρε προσωρινά ανάσα (64-70), αλλά η παρέα του Vezenkov προσπέρασε (75-73) κι έβαλε φωτιά στον αγώνα.

Η χαρά των Βούλγαρων δεν κράτησε για πολύ, αφού έχασε άμεσα την πρωτοπορία στο σκορ (78-83). Η αρμάδα του Barchovski διαμόρφωσε το 80-83, αλλά οι Dubljevic και Perry με δύο δικά τους καλάθια έστειλαν την ομάδα τους στο +7 (80-87) στο 1,5 λεπτό πριν το τέλος κι έδωσαν οριστικά το ροζ φύλλο στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-45, 57-66, 81-91