Η Τουρκία και το Μαυροβούνιο θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Γυναικών Β’ κατηγορίας. Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι άλλο: είναι οι δύο από τις τρεις ομάδες που προβιβάζονται στην 1η κατηγορία της Ευρώπης σε επίπεδο U20.
Η μεν Τουρκία ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων στο 2ο ημίχρονο (9-27 στο 14’), έστειλε τον 1ο ημιτελικό με τη Σλοβενία στην παράταση χάρις σε 1/2 βολές της Uzunoglu 4,7’’ πριν από τη λήξη και εκεί πήρε τη νίκη-πρόκριση με 60-59, αφού οι Σλοβένες δεν μπόρεσαν να κάνουν φάουλ στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα!
Το Μαυροβούνιο απέφυγε τα… δράματα στο φινάλε και νίκησε το Ισραήλ 81-71 στο 2ο ημιτελικό. Το Μαυροβούνιο είχε διαρκώς τον έλεγχο του αγώνα, ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 15’ (38-22), ωστόσο είδε το Ισραήλ να ισοφαρίζει το σκορ στο 35’ (68-68), πριν κλείσει το ματς με επιμέρους 13-3 στα τελευταία πέντε λεπτά.
Κάπως έτσι, την 3η προνομιούχο θέση που στέλνει τη νικήτρια στην 1η κατηγορία, θα τη διεκδικήσουν το Ισραήλ και η Σλοβενία.
Η Ελλάδα, από τη μεριά της, θα παίξει για την 5η θέση απέναντι στη Γερμανία, μετά την εύκολη νίκη επί της Νορβηγίας με 78-53.
ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EUROBASKET ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Τουρκία – Σλοβενία 60-59
Ισραήλ – Μαυροβούνιο 71-81
———————————————
ΘΕΣΕΙΣ 5-8
Γερμανία – Βόρεια Μακεδονία 87-44
Ελλάδα – Νορβηγία 78-53
———————————————
ΘΕΣΕΙΣ 9-18
5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (16/7)
Ελβετία – Γεωργία 84-42
Αρμενία – Ουκρανία 35-109
Η τελική κατάταξη
1. Ελβετία 4-0
2. Ουκρανία 3-1
3. Αλβανία 2-2
4. Αρμενία 1-3
5. Γεωργία 0-4
6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα (16/7)
Ρουμανία – Ισλανδία 79-60
Σλοβακία – Κόσοβο 78-40
Η τελική κατάταξη
1. Ρουμανία 3-1
2. Ισλανδία 3-1
3. Σλοβακία 2-2
4. Κόσοβο 1-3
5. Κροατία 1-3
———————————————
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ
ΤΕΛΙΚΟΣ
Τουρκία – Μαυροβούνιο (22:00)
ΑΓΩΝΑΣ ΧΑΛΚΙΝΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΟΥ
Σλοβενία – Ισραήλ (19:45)
ΘΕΣΕΙΣ 5-6
Γερμανία – Ελλάδα (17:30)
ΘΕΣΕΙΣ 7-8
Βόρεια Μακεδονία – Νορβηγία (15:15)
ΘΕΣΕΙΣ 9-10
Ελβετία – Ρουμανία (19:15)
ΘΕΣΕΙΣ 11-12
Ουκρανία – Ισλανδία (17:00)
ΘΕΣΕΙΣ 13-14
Αλβανία – Σλοβακία (14:45)
ΘΕΣΕΙΣ 15-16
Αρμενία – Κόσοβο (12:30)
ΘΕΣΕΙΣ 17-18
Γεωργία – Κροατία (13:00)