Αήττητοι στο «AT&T Center» του Σαν Αντόνιο συνεχίζουν οι Σπερς, αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά το 100-99 εναντίον των Νικς θα πρέπει να αισθάνονται πολύ τυχεροί που ο Χοσέ Καλντερόν δεν βρήκε τον στόχο στο φινάλε, γεγονός που θα σήμανε το τέλος του τρομερού σερί τους, το οποίο καλά κρατεί. Έτσι τα «Σπιρούνια» έφτασαν το 22-0 στην φετινή σεζόν στο «σπίτι» τους, και συνολικά τις 31 νίκες στο Τέξας. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάχι Λέοναρντ με 19 πόντους (8/19 σουτ) και 12 ριμπάουντ, με τους ΛαΜάρκους Όλντριτζ (9 ριμπ.), Τόνι Παρκερ (8 ασίστ) και Μανού Τζινόμπιλι (6/12 σουτ, 5 ριμπ., 3 ασίστ) να προσθέτουν από 16 πόντους ο καθένας. Για τους Νικς, που συνεχίζουν να επιδεικνύουν πρόοδο, ο Κριστάπς Πορζίνγκις είχε 28 πόντους (11/21 σουτ, 11 ριμπ.), με τον Καρμέλο Άντονι να προσθέτει 20 πόντους μαζεύοντας 12 ριμπάουντ.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο «BMO Harris Bradley Center» του Μιλγουόκι, όπου οι Μπακς επικράτησαν με 96-95 των Μάβερικς, σε ένα παιχνίδι που τα «Ελάφια» έκανα ότι χρειαζόταν για να «αυτοκτονήσουν» αγωνιστικά.  Συγκεκριμένα οι Μπακς προηγήθηκαν με +17 (45-28) εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Ντάλας, κυρίως έξω από μακρινή απόσταση, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν σταδιακά στο παιχνίδι και να προσπερνούν στο σκορ με 94-95 στα 37,4” πριν το τέλος, έχοντας και πάλι την μπάλα στην κατοχή τους. Ωστόσο ο Τζον Χένσον (16 π.) έκλεψε την πάσα του Ντίρκ Νοβίτσκι, με την μπάλα να καταλήγει στον Κρις Μίντλεντον, ο οποίος με τζαμπ σουτ (με ταμπλό) στον αιφνιδιασμό έγραψε το 96-95 στα 9,1”, με τον Ντερόν Ουίλιαμς (5 π.) να αστοχεί στο φινάλε. Σε μέτρια βραδιά βρέθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος είχε 5 πόντους με 1/4 βολές, 2/8 σουτ, 5 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 33 αγωνιστικά λεπτά. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρις Μίντλεντον με 27 πόντους (10/18 σουτ), με τον Μίκαελ Κάρτερ-Ουίλιαμς να φτάνει σε μια ολοκληρωμένη εμφάνιση με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα. Για το Ντάλας, ο Ντίρκ Νοβίτσκι είχε 20 πόντους (6/17 σουτ, 9 ριμπ.).

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο «Staples Center» με τους Θάντερ να κερδίζουν στο νήμα τους Λέικερς με 117-113, με τους γηπεδούχους να μένουν για ένα ακόμα παιχνίδι στο μεγάλο μπράβο της προσπαθείας. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον εκπληκτικό Λου Ουίλιαμς (ξεκίνησε βασικός στην θέση του τραυματία Ντ’ Άντζελο Ράσελ) να πετυχαίνει 23 πόντους στην τέταρτη περίοδο, και να καταφέρνει σχεδόν μόνος του να γυρίσει το -11 (85-96) για την ομάδα του στο +3 (104-101), με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να παίρνει την μπαγκέτα, και να βάζει μπροστά τους Θάντερ. Με το σκορ στο 113-116 ο Κόμπε Μπράιαντ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στα 4”,με την Οκλαχόμα να παίρνει την 26η της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 36 πόντους (11/24 σουτ, 12 ριμπ., 7 ασίστ), με τον Κέβιν Ντουράντ να προσθέτει 24 πόντους (10/15 σουτ, 7 ριμπ.) για τους νικητές, ενώ ο Λου Ουίλιαμς έκανε ρεκόρ καριέρας με 44 πόντους (15/15 βολές, 12/25 σουτ), με τον Κόμπι Μπράιαντ να προσθέτει 19 πόντους (6 ασίστ).

Ένα ακόμα πάρτι έστησαν οι πρωταθλητές Ουόριορς, στήνοντας το αυτή την φορά στο «Moda Center» του Πόρτλαντ, κερδίζοντας τους γηπεδούχους με 128-108, και φτάνοντας στις 34 νίκες σε 36 παιχνίδια. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από το ξεκίνημα του, όταν οι «Πολεμιστές» προηγήθηκαν με 30-11 στο 9′, χάρη στο εξαιρετικό ξεκίνημα του Κλέι Τόμπσον, ο οποίος πέτυχε τους 24 από τους 37 του πόντους (7/10 τριπ., 5 ασίστ) στο πρώτο ημίχρονο, δικαιολογώντας εν μέρει αυτό που είχε δηλώσει την προηγούμενη ημέρα, δηλαδή ότι αν η ομάδα του δεν είχε χτυπηθεί από τραυματισμούς θα ήταν αήττητη. Ο Στεφ Κάρι είχε 26 πόντους με 9 ασίστ, ενώ στο 8ο του φετινό triple double έφτασε ο Ντρέιμοντ Γκριν, έχοντας 11 πόντους (4/6 σουτ), 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Για τους Μπλέιζερς μια ομάδα μόνος του ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ, σκοράροντας 40 πόντους (6/15 τρίποντα, 10 ασίστ).