Οι Χιτ επικράτησαν στην παράταση με 115-111 (99-99 κ.α.) των Σέλτικς έπειτα από ένα καταπληκτικό ματς και έτσι έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής. Φαίνεται πως το λοκ-άουτ, η κούραση και οι τραυματισμοί δεν επηρεάζουν στο ελάχιστο τις ομάδες καθώς οι φετινοί τελικοί των περιφερειών είναι εκπληκτικοί και η τελευταία αναμέτρηση ανάμεσα στους Χιτ και τους Σέλτικς θα μείνει στην ιστορία. Πλέον το Μαϊάμι με το 115-111 και το 2-0 στη σειρά απέκτησε ένα “καθαρόπροβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ.
Το πρώτο πράγμα που μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος από αυτό το ντέρμπι είναι αναμφίβολα η μαγική εμφάνιση του Ράτζον Ρόντο.

Ο πλέι μέικερ των Σέλτικς έσπασε τα κοντέρ με αποτέλεσμα να κάνει ατομικό ρεκόρ με 44 πόντους στα 53 λεπτά που αγωνίστηκε (πρώτη φορά στην καριέρα του που δεν ξεκουράστηκε ούτε δευτερόλεπτο). Ο Ρόντο συνολικά είχε 14/22 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 10/12 βολές. Ακόμα πήρε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και μόλις 3 λάθη. Αυτή η εμφάνισή του γράφτηκε στην ιστορία με χρυσά γράμματα, έστω κι αν δεν συνδυάστηκε με νίκη.

Οι ΜακΓκρέιντι (2001), Μπάρκλεϊ (1993), Ντρέξλερ (1992), Ουέστ (1969) και Ρόμπερτσον (1963) είναι οι μοναδικοί παίκτες που έχουν καταφέρει κάτι ανάλογο (+40π., +10ασ., +8ριμπ.) σε αγώνα πλέι-οφ.

Οι Σέλτικς μπορεί να είχαν τον Ρόντο, οι Χιτ όμως είχαν περισσότερες λύσεις. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τελείωσε το ματς με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, όμως είχε 7/20 σουτ, έχασε μια κρίσιμη βολή στην κανονική διάρκεια του  αγώνα και έχασε το σουτ που μπορούσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του στη κανονική διάρκεια του αγώνα.

Αυτοί πάντως που “καθάρισαν” για τους Χιτ ήταν οι Ουέιντ και Χάσλεμ. Ο Ουέιντ έβαλε στο πρώτο ημίχρονο 2 πόντους, όμως πρόσθεσε άλλους 21 στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε μεγάλα σουτ στα κρίσιμα σημεία. Ο Χάσλεμ από την άλλη είχε 13 πόντους και 11 ριμπάουντ και είχε καταλυτική παρουσία στη νίκη των Χιτ.

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και με το γρήγορο ρυθμό που έδωσε ο Ρόντο κατάφεραν να προηγηθούν με 11-16. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε 11 σερί προσπάθειες και πήραν διαφορά 15 πόντων (24-39) σκοράροντας είτε με τον Γκαρνέτ, είτε με τον Άλεν. Η διαφορά 15 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη που πήραν οι φιλοξενούμενοι μέσα στον αγώνα.

Για τους Χιτ ο Τσάλμερς μείωσε αρχικά στους 6 (43-49) και το ημίχρονο έκλεισε στο 46-53. Ο Ουέιντ ήταν αυτός που πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με ένα σερί 12-0 έδωσε και το προβάδισμα (78-71).

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 35 πόντους στην τρίτη περίοδο (81-75) και το τρίποντο του Μάικ Μίλερ τους έδωσε και πάλι διαφορά 7 πόντων (84-77), ωστόσο οι Σέλτικς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 1-11 κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα και ο Ρόντο συνέχισε να σκοράρει δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (87-92). Το Μαϊάμι απάντησε ξανά με σερί 9-0 και ο Χάσλεμ έκανε το 98-94. Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν με 6 φάουλ τον Πιρς 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Τζέιμς ευστόχησε σε μία βολή και στην επόμενη φάση ο Άλεν έβαλε το τρίποντο του αγώνα μετά από μια εξαιρετική επίθεση ισοφαρίζοντας σε 99-99. Στην τελευταία επίθεση ο Τζέιμς ζήτησε την απομόνωση και με το άστοχο σουτ που επιχείρησε από τα 6 μέτρα έχασε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στους Χιτ στην κανονική διάρκεια. Στην παράταση ο Χάσλεμ έκανε το 107-105 και ο Ουέιντ με καλάθι και φάουλ έκανε το 110-105. Ο Ρόντο έβαλε δυο τρίποντα για το 112-108 και το 114-111, όμως το ματς είχε κριθεί και οι Χιτ έκαναν με πολύ δυσκολία το 2-0. Τα επόμενα δύο παιχνίδια θα γίνουν στη Βοστόνη.

ΧΙΤ (Σποέλστρα): Μπατίερ 9 (3), Τζέιμς 34 (7/20σουτ, 2/6τριπ., 18/24βολ., 10ριμπ., 7ασ.), Τουριάφ 2, Ουέιντ 23 (3), Τσάλμερς 22 (3), Τζ. Άντονι 2, Μίλερ 7 (1), Τζ. Τζόουνς 3 (1), Κόουλ, Χάσλεμ 13 (11ριμπ.).
ΣΕΛΤΙΚΣ (Ρίβερς): Πιρς 21, Μπας 8 (10ριμπ.), Γκαρνέτ 18 (8ριμπ.), Άλεν 13 (2), Ρόντο 44 (16/24σουτ, 2/2τριπ., 10/12βολ., 8ριμπ., 10ασ.), Στιέμσμα 2, Μ. Πιετρούς 3 (1), Ντούλινγκ 2, Χόλινς.