Βασικός για πρώτη φορά από την ημέρα που υπέγραψε συμβόλαιο με τους Νάγκετς ξεκίνησε ο Κώστας Παπανικολάου, παίρνοντας θέση βασικού εξαιτίας του τραυματισμού του Ντανίλο Γκαλινάρι. Ο «Σβόλοι» με τον «Παπ» στην σύνθεση τους ξεκίνησαν εκρηκτικά, με τον Έλληνα διεθνή φόργουορντ να έχει αναλάβει τον περιορισμό του Κόμπι Μπράιαντ, καταφέροντας να προηγηθούν με 64-43 λίγο πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, ο Κόμπι, ο οποίος γνώρισε και στο «Pepsi Center» του Ντένβερ την αποθέωση, είχε αρκετά κέφια, και έτσι με 31 πόντους (10/22 σουτ, 5 ασίστ), οδήγησε την ομάδα του σε ολική ανατροπή, και στην τελική επικράτηση με 111-107. Ο Παπανικολάου είχε 9 πόντους με 3/4 τρίποντα, 0/1 δίποντο και 1 κλέψιμο σε 11 λεπτά συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ουίλ Μπάρτον με 25 πόντους (10/21 σουτ, 8 ριμπ.).

Τρομερό παιχνίδι έγινε στην «American Airlines Arena» του Μαϊάμι, όπου οι Πίστονς έχουν αρχίσει να χτίζουν χαρακτήρα, και μετά την μεγάλη τους νίκη στο Σικάγο, πέρασαν και από την έδρα των Χιτ, κερδίζοντας με 93-92, σε ένα παιχνίδι που η αστοχία του τελευταίου λεπτού τους χάρισε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν «καυτοί» το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με +18 (40-22), αλλά τα «Πιστόνια» κατάφεραν να επιστρέψουν στο σκορ και να προσπεράσουν με 91-89 χάρη σε τρίποντο του Κεντάβιους Κάλντγουέλ-Πόουπ (14 π.) με δυο λεπτά να απομένουν. Ο εξαιρετικός Χασάν Ουάιτσαιντ (16 π., 16 ριμπ.) με κάρφωμα έβαλε μπροστά τους Χιτ με 92-91, αλλά και πάλι ο Κεντάβιους Κάλντγουέλ-Πόουπ με δίποντο στα 55” έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 93-92. Στην συνέχεια αστόχησαν τόσο οι Κρις Μπός, Ρέτζι Τζάκσον, Ντουέιν Ουέιντ και Αντρέ Ντρούμοντ σε δυο βολές στο 1,1” πριν το τέλος, για να αστοχήσει εκ νέου ο Κρις Μπος σε ελεύθερο σουτ, και το παιχνίδι να τελειώσει. Ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 18 πόντους, με τον Αντρέ Ντράμοντ να έχει 11 πόντους με 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Κρις Μπος είχε 20 πόντους (9/21 σουτ) και ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 19 πόντους με 8/21 σουτ.