Δείχνοντας χαρακτήρα πρωταθλητή, οι Ουόριορς κατάφεραν να επιστρέψουν από το -17 με το οποίο βρέθηκαν πίσω από τους Μπλέιζερς, στην «Oracle Arena» και να επικρατήσουν με 110-99, φτάνοντας στο 2-0 και πάλι χωρίς τον Στεφ Κάρι, τον οποίο ο Στηβ Κέρ έχει την ευκαιρία να ξεκουράζει να μακραίνει την αποθεραπεία του.

curry-panigirizei entona me politika-warriors-blazers-2-0

Οι Μπλέιζερς τα πήγαν τέλεια για τρία δωδεκάλεπτα, έχοντας την πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας αρχικά στο +17 (28-45), και με τον Λίλαρντ να ευστοχεί συνεχώς από μακρινή απόσταση στην τρίτη περίοδο, να κλείσουν το δωδεκάλεπτο με 76-87. Ο Στηβ Κέρ σε ερώτηση δημοσιογράφου για το τι πρέπει να αλλάξει στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, αρκέστηκε να πει την λέξη «execution», με αποτέλεσμα οι δυο σταρ των «Πολεμιστών», Τόμπσον και Γκριν να αναλάβουν δράση, με τον πρώτο με δυο τρίποντα να βάζει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι της ομάδα του (94-93) στο 5’34” πριν τελειώσει το παιχνίδι, με τους Γκριν και Ιγκουοντάνα να τελειώνουν την δουλειά, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 34-12 στην τελευταία περίοδο, και δείχνοντας ότι η ποιότητα των πρωταθλητών αρκεί για να κερδίζουν τέτοια παιχνίδια.

Ο Κλέι Τόμπσον ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους (5/14 τρίποντα), με τον Ντρέιμοντ Γκριν να πλησιάζει το triple-double, έχοντας 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ένα από τα καλύτερα του φετινά παιχνίδια πραγματοποίησε και ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, σκοράροντας 15 πόντους (6/9 σουτ, 5 ριμπ., 4 ασίστ), με τον Σον Λίβινγκστον να είναι σταθερά καλός με 14 πόντους (6/15 σουτ) και τον Χάρισον Μπάρνς να προσθέτει 13 πόντους (5/8 σουτ.). Για το Πόρτλαντ, που δεν κατάφερε να φτάσει σε μπρέικ παρά την απουσία τον Κάρι, ο Ντάμιαν Λίλαρντ σκόραρε 25 πόντους (6/11 τριπ.), με τον Σι Τζέι Μακόλουμ να έχει 22 πόντους (9/15 σουτ) και τον Αλ-Φαρούκ Αμινού να συνεχίζει τις θετικές του εμφανίσεις (14 π., 3/5 τριπ.).

Οι Χιτ εμφανίστηκαν σαφώς ανώτεροι στο Τορόντο, αλλά χρειάστηκαν την παράταση για να κερδίσουν τους Ράπτορς με 102-96, και να φτάσουν στον μπρέικ με το «καλημέρα» σε μια από τις δυο ημιτελικές σειρές της Ανατολής. Το Μαϊάμι έχοντας τον Ντράγκιτς σε μεγάλα κέφια έφτασε να έχει το προβάδισμα και με +10 (69-79), με τους Καναδούς να εκμεταλλεύονται μια σειρά από λάθη των φιλοξενούμενων, για να φτάσουν στην ισοφάριση με 90-90 χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Λάουερι από το κέντρο του γηπέδου.

Ωστόσο, ούτε αυτή η φάση ήταν ικανή να διώξει το άγχος από τους γηπεδούχους, με τον Ουέιντ να οδηγεί τους Χιτ στο 90-98, αλλά και πάλι μια σειρά από λάθη, και με το σκορ στο 96-99, έδωσαν τα τελευταία 10” στους γηπεδούχους. Σε εκείνο το σημείο ο ΝτεΡοζάν δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα, με τον Ουέιντ να την κλέβει και να οδηγεί τους Χιτ στο μπρέικ.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς σκόραρε 26 πόντους (10/20 σουτ), με τον Ντουέιν Ουέιντ να προσθέτει 24 πόντους (10/21 σουτ) και τον Τζο Τζόνσον να έχει 16 πόντους (7/19 σουτ, 7 ριμπ.). Εξαιρετικός ήταν και ο Χάσαν Ουάιτσαιντ, έχοντας 9 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για το Τορόντο, ο Γιόνας Βαλαντσιύνας ήταν πρώτος τους σκόρερ με 24 πόντους (10/14 σουτ, 14 ριμπ.), με τον ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν να έχει 22 πόντους (9/22 σουτ) και τον Τέρενς Ρος να βοηθάει αρκετά, ερχόμενος από τον πάγκο, και πετυχαίνοντας 19 πόντους (7/13 σουτ). Ο Κάιλι Λάουερι παρά το «τρελό» τρίποντο της ισοφάρισης, σκόραρε 7 πόντους με 1/7 τρίποντα.