Δεν αναφερόμαστε σε κάποιο τρομοκρατικό χτύπημα, αλλά στην παρουσία του Χιούστον απέναντι στο Ντάλας επί του οποίου οι Ρόκετς πήραν μια πολύ άνετη νίκη με διαφορά 33 πόντων. Νίκη και για τους Λέικερς με τον Κόμπε Μπράιαντ να γράφει το τελικό σκορ, μόλις με έναν πόντο διαφορά, ενώ δύσκολο ήταν και το έργο του Μαϊάμι επί της Νέας Υόρκης, αν και στο τέλος αποχώρησε με το θετικό αποτέλεσμα.

Επιτέλους το… νίκησαν

Το Χιούστον μέτραγε εννέα ήττες απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς, όμως τα ξημερώματα ήρθε η ώρα να πάρει το αίμα του πίσω. Με τον Τσάντλερ Πάρσονς να σημειώνει 32 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και τους Τζέρεμι Λιν και Τζέιμς Χάρντεν να προσθέτουν από 21 πόντους, οι “Ρουκέτες” επικράτησαν με 136-103.

Μάλιστα, ο Πάρσονς ήταν εκείνος που με 11 σουτ βοήθησε το Χιούστον να “τρέξει” ένα επιμέρους σκορ 44-17 στο τρίτο 12λεπτο, και να δώσει στην ομάδα του τις βάσεις για την ευρεία νίκη.

Το Ντάλας βρίσκεται έξι παιχνίδια πίσω από το Χιούστον στο “κυνήγι” της όγδοης θέσης της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι οφ, αλλά στο παιχνίδι που έγινε τα ξημερώματα δεν κατάφερε να πάρει τη δέκατη νίκη του επί των Ρόκετς. Πρώτος σκόρερ για τους Μάβερικς ήταν ο Ο’ Τζέι Μάγιο με 18 πόντους.

Το χέρι του Κόμπε…

Οι Λέικερς επικράτησαν με 99-98 της Ατλάντα με τον Κόμπε Μπράιαντ να παίρνει τη “φλεγόμενη” μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα και να την αφήνει στο καλάθι των αντιπάλων. “Απλά έπρεπε να πάω στην επίθεση και να πάρω το παιχνίδι γι’ αυτούς” είπε ο Μπράιαντ που μετά το καλάθι έσπευσε στους συμπαίκτες του να πανηγυρίσει ενώ με τη λήξη του ματς, ανακουφισμένος πλέον, πέταξε τη μπάλα στον αέρα.

Ο Μπράιαντ σημείωσε συνολικά 34 πόντους εκ των οποίων τους 11 στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, ενώ ο Στιβ Νας πρόσθεσε 15 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ και ο Ντουάιτ Χάουαρντ τελείωσε το ματς με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Αλ Χόρφορντ πέτυχε 24 πόντους και ο Σμίθ πρόσθεσε άλλους 19. “Ήθελε τη στιγμή” είπε ο Σμιθ για τον Μπράιαντ, καθώς εκείνος είχε αναλάβει τη “φύλαξή” του: “Λατρεύω τέτοιου είδους προκλήσεις και προσπάθησα να το κάνω δύσκολο γι’ αυτόν.

Δύσκολη νύχτα…

Το Μαϊάμι νίκησε εκτός έδρας με 99-93 τη Νέα Υόρκη σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να παίρνει την… ταυτότητα του Καρμέλο Άντονι και μαζί και τη νίκη.

Ο Τζέιμς είχε απολογισμό 29 πόντους, 11 ριμπαουντ και 7 ασίστ, οδηγώντας τους Χιτ στην ισοφάρισε του ρεκόρ της ομάδας με 14 συνεχόμενες νίκες. Ο Ντουέιν Ουέιντ τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Οι Χιτ κέρδισαν το έκτο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς, ανατρέποντας στο συγκεκριμένο διαφορά 16 πόντων και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στα τελευταία λεπτά.

“Είμαστε απογοητευμένοι γιατί είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε τους πρωταθλητές στην έδρα μας” είπε ο Τζέισον Κιντ που σημείωσε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ των Νικς ήταν ο Καρμέλο Άντονι που πέτυχε 32 πόντους.