Αρκετοί πόνταραν στους Πέισερς ότι στο «Bankers Life Fieldhouse» της Ινδιανάοπολις θα σταματούσαν το «τρελό» σερί των Ουόριορς, αλλά ο Κλέι Τόμπσον αποφάσισε ότι είχε φτάσει η ώρα του να κάνει ένα μεγάλο παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα, και το έπραξε, κάνοντας ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές επικράτησαν με το εμφατικό 131-123, φτάνοντας στο 23-0, με τον Τόμπσον να έχει στο πρώτο ημίχρονο 29 πόντους με 8/10 τρίποντα, και τους Ουόριορς να σκοράρουν 79 πόντους. Ο Κλέι Τόμπσον είχε συνολικά 39 πόντους με 10/16 τρίποντα, ενώ αποχώρησε με ελαφρύ διάστρεμμα λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Στεφ Κάρι συνέχισε την δουλειά του, προσθέτοντας 29 πόντους (11/23 σουτ) και μοιράζοντας και 10 ασίστ, ενώ 14 πόντους με 10 ριμπάουντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Άντριου Μπόγκουτ. Οι Ουόριορς έφτασαν στο 13-0 εκτός έδρας, ενώ προσθέτοντας και την περσινή σεζόν βρίσκονται πλέον στο 27-0. Για τους Πέισερς, ο Πολ Τζόρτζ είχε 33 πόντους με 11/27 σουτ, ενώ 24 πόντους είχε ο Σι Τζέι Μάιλς (5/11 τριπ.).

Την δική τους παράσταση θέλησαν να δώσουν οι Θάντερ στο «FedExForum» του Μέμφις, κατατροπώνοντας τους Γκρίζλις με 125-88, και δείχνοντας ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 32 πόντους σε 31 λεπτά (11/14 σουτ, 10 ριμπ.) ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ μπορεί να μην σκόραρε πολύ (13 π.), αλλά μοίρασε 16 ασίστ σε 25 λεπτά, και έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της λίκγας που κατάφερε κάτι τέτοιο. Αναφορικά με τους γηπεδούχους, αυτοί βρέθηκαν σε τραγική κατάσταση, έχοντας τον Μάικ Κόνλεϊ κολλημένο στο μηδέν (0/7 σουτ), και συνολικά 33/81 σουτ (3/14 τριπ.) Πρώτος τους σκόρερ ήταν ο Μάριο Τσάλμερς με 19 πόντους (6/8 σουτ).

Με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να υπερβάλλει εαυτό, οι Καβς έφτασαν σε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στο Πόρτλαντ, επικρατώντας στην «Quicken Loans Arena» του Κλίβελαντ με 105-100. Οι Μπλέιζερς κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με 47-56, αλλά ο «Βασιλιάς» πέτυχε 14 πόντους στην τελευταία περίοδο, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς συνολικά είχε 33 πόντους (13/24 σουτ, 10 ριμπ.), ενώ ο Κέβιν Λοβ πρόσθεσε 18 πόντους. Για το Πόρλταντ, ο Ντάμιαν Λίλαρντ πρόσθεσε 33 πόντους (14/27 σουτ), με τον Σι Τζέι Μακόλουμ να έχει 24 πόντους (10/19 σουτ).