Οι Θάντερ είναι εδώ…

Με τους Ράσελ Ουέστμπρουκ και Κέβιν Ντουράντ να βρίσκουν για τα καλά τα πατήματα τους, οι Θάντερ συνεχίζουν να τρέχουν για να προλάβουν…και έτσι δεν σταμάτησαν ούτε μπροστά στο εμπόδιο των Καβς σπάζοντας των σερί των 8 νικών τους και επικρατώντας με 103-94, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 9-13. Φυσικά, καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η απουσία του ΛεΜπρον Τζέιμς, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να ενημερώνει ότι θα μείνει προληπτικά εκτός αγώνα εξαιτίας κάποιων ενοχλήσεων στο αριστερό γόνατο. Η ατυχία δεν σταμάτησε εκεί για τους Καβαλίερς, καθώς με 1:31 για το τέλος του ημιχρόνου ο Κάιρι Έρβινγκ προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ και  «γύρισε» το αριστερό του γόνατο, μετά από επαφή με εκείνο του Ράσελ Ουέστμπρουκ. Ωστόσο επέστρεψε για το ζέσταμα του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας  υποστεί μια διάταση πρώτου βαθμού. Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με +17 (91-74), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν ως το -4 (95-91) στο 2:02 πριν το τέλος, με τον Τριστάν Τόμπσον. Σε εκείνο το σημείο, ο Κέβιν Ντουράντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 4 διαδοχικούς πόντους έγραψε το 99-91, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 26 πόντους με 12/22 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 30 λεπτά. Για τους Καβς, πολύ καλός, παρά τον τραυματισμό του ήταν και ο Κάιρι Έρβιγκ με 20 πόντους, ενώ ο Κέβιν Λοβ έκανε «πάρτι» στις δυο ρακέτες με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Σερζ Ιμπάκα να μένει χωρίς ριμπάουντ!!!

Ακόμα μια καταπληκτική εμφάνιση πρόσθεσε στην φετινή του πορεία ο Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος με 44 πόντους (8 ασίστ, 3 κλεψίματα) βοήθησε το Χιούστον να φτάσει στη νίκη με 113-109 στην παράταση μέσα στο Σακραμέντο, και να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 17-5. Ο «Μούσιας» ήταν αυτός που με δέκα συνεχόμενους πόντους ουσιαστικά «σκότωσε» τους Κίνγκς καθώς με δικό του τρίποντο στα 20,5” έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (95-95), ενώ με επτά σερί πόντους έκανε το 95-102 στην παράταση, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του. Ο Πάτρικ Μπέβερλι πέτυχε 15 πόντους με 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ θετικός ήταν και ο Τζόε Ντόρσεϊ με 9 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Για τους γηπεδούχους, που είναι άλλη ομάδα χωρίς τον ΝτεΜάρκους Κάσινς, ο Ντάρεν Κόλισον είχε 20 πόντους με 10/20 σουτ, ενώ ο Μπεν Μακλίμορ σκόραρε 21 πόντους.