Με την 10η συνεχόμενη νίκη τους στα play off προχώρησαν οι Γκόντεν Στέιτ, οι οποίοι συνέτριψαν τα “σπιρούνια” με 136-100, στον 2ο τελικό της Δυτικής Περιφέρειας, και έδειξαν σαν να μην βγήκαν ποτέ από το γήπεδο μετά το game 1, καθώς ο ρυθμός τους ήταν κατεγιστικός, όπως και στην 4η περίοδο του προηγούμενου ματς. Χωρίς τον Λέοναρντ, οι Σπερς έδειξαν να μην μπαίνουν ποτέ στον ρυθμό του παιχνιδιού με τους “μαχητές” να τελειώνουν το ματς με 18 ευστοχα τρίποντα μετά απο 37 προσπάθειες ενώ το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν οι 39 ασίστ που μοίρασαν!

Καλύτερος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Στεφ Κάρι με 29 πόντους, με 6/9 τρίποντα και 7 ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν άγγιξε το double double με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Μακ Κο ήρθε από τον πάγκο και προσέφερε 18 πόντους για την ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη και τους Σπερς, ο Σίμονς τελείωσε με 22 πόντους ενώ ο Ντεντμοντ πλησίασε το double double με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Μπέρτανς τελειώσε τον αγώνα με 13 πόντους.