Ο Κάιρι Έρβινγκ δείχνει να έχει γυρίσει για τα καλά, και με τον εκπληκτικό τέταρτο δωδεκάλεπτο που έκανε στο παιχνίδι των Καβς στην «Verizon Center» της Ουάσινγκτον, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 121-115. Ο Έρβινγκ είχε συνολικά 32 πόντους (14/22 σουτ), εκ των οποίων οι 21 πόντοι ήρθαν στην 4η περίοδο. Τρομερός ήταν και ο ΛεΜπρον Τζέιμς, ο οποίος έφτασε σε double doulbe, έχοντας 34 πόντους (4/9 τριπ.) και 10 ριμπάουντ. Για τους Ουίζαρντς, 21 πόντους είχε ο Γκάρετ Τέμπλ (7/10 σουτ) και 20 πόντους σκόραρε ο Τζον Ουόλ, μοιράζοντας και 12 ασίστ.

Ένα αρνητικό σερί 9 ηττών στα τελευταία 10 παιχνίδια έσπασε το Ντένβερ, το οποίο επικράτησε με 78-74 των Τίμεργουλφς στο «Target Center», ξεπερνώντας τους στην βαθμολογία, και φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 13-23. Σε ένα παιχνίδι, που όπως φαίνεται και από το σκορ, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε για 11 λεπτά, έχοντας 4 πόντους με 2/4 σουτ και 2 ριμπάουντ, με τον Ντανίλο Γκαλινάρι να σκοράρει 20 πόντους (7 ριμπ., 4 ασίστ). Για την Μινεσότα, που δεν διάγει και αυτή τις καλύτερες ημέρες της, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς σκόραρε 14 πόντους μαζεύοντας ισάριθμα ριμπάουντ.

Φαίνεται ότι τους άνοιξε η όρεξη, και έτσι οι Νικς μετά τη νίκη στην Ατλάντα το προηγούμενο βράδυ, πέρασαν και από το «AmericanAirlines Arena» του Μαϊάμι, επικρατώντας των Χιτ με 98-90 και ανεβάζοντας το ρεκόρ τους, σχεδόν στο 50% (18-19). Ο Καρμέλο Άντονι σκόραρε 25 πόντους, σε μια από τις σοβαρότερες επιθετικές του επιδόσεις, με 9/12 σουτ, ενώ 19 πόντους είχε και ο Ρόμπιν Λόπεζ (9/12 σουτ). Για το Μαϊάμι, εξαιρετικός ήταν ο Κρις Μπος με 28 πόντους (12/22 σουτ).