Ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε προειδοποιήσει ότι «μπορεί μετά τον τραυματισμό του Ίρβινγκ να μας θεωρείτε ξεγραμμένους, αλλά…». Ο ίδιος και η ομάδα του είχαν έτοιμη την απάντηση και οι Καβς «άλωσαν» το Γκόλντεν Στέιτ τα ξημερώματα της Δευτέρας (8/6) με 95-93 στην παράταση (κ.α. 87-87) και ισοφάρισαν τη σειρά των Τελικών σε 1-1! Το Κλίβελαντ κατάφερε να «κλέψει» το πλεονέκτημα έδρας αν και έχασε διαφορά 11π. στα 3:13΄΄ για το τέλος της κανονικής διάρκειας, χάρη στο 5ο τριπλ-νταμπλ (39π.-16ριμπ.-11ασ.) του ΛεΜπρον σε Τελικούς – και 13ο συνολικά στα πλέι-οφς – και την καθοριστική εμφάνιση του Μάθιου Ντελαβεντόβα. Ο «Delly» ήταν εκείνος που υποχρέωσε τον φετινό MVP Στεφ Κάρι σε 0/6 σουτ στην αρχή της 4ης περιόδου και στο έξτρα πεντάλεπτο πέτυχε τις (ουσιαστικά) νικητήριες βολές στα 10,1΄΄, για το 94-93 των Καβαλίερς και ανάγκασε τον Κάρι σε… έρμπολ στα 5΄΄ για την λήξη!

lebron-panigirizei-warriors-cavs-1-1

Το Κλίβελαντ κατάφερε (ξανά) να ρίξει τον ρυθμό του αγώνα και μετά το 20-20 του 1ου δωδεκαλέπτου και το υπέρ του 47-45 στο ημίχρονο, έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνά του. Μπορεί ο Κλέι Τόμπσον να είχε 20π. ως την ανάπαυλα, όσους και ο Τζέιμς, όμως οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τον Κάρι, αναγκάζοντάς τον στο χειρότερο φετινό παιχνίδι του με συνολικά 5/23 σουτ, εκ των οποίων τα 13 άστοχα τρίποντα (2/15) είναι αρνητικό ρεκόρ Τελικών… Με την βοήθεια του Μοζγκόφ (ρεκόρ καριέρας στα πλέι-οφς με 17π.) στην επίθεση, οι Καβς διατήρησαν τα ηνία στην κάκιστη -και με μπόλικο ξύλο- και επιμέρους σκορ 14-16 3η περίοδο, μένοντας μπροστά με 62-59.  Ο Ντελαβεντόβα έβαλε με το μοναδικό του τρίποντο την ομάδα του μπροστά με 79-68 στο 41΄, ενώ επίσης με σουτ από τα 7,25μ. ο ΛεΜπρον διαμόρφωσε το 83-72 στα 3:13΄΄ για το φινάλε, πριν το συναρπαστικό τέλος

klay-thompson-and-lebron-james-warrrios-cavs-1-1

Οι Ουόριορς, παρά την άστοχη βραδιά τους (8/35τριπ.) και την ήττα στα ριμπάουντ (45, έναντι 55 των Καβς, που είχαν 14 επιθετικά), δεν παράτησαν τον 2ο Τελικό. Με γκολ-φάουλ του Χάρισον Μπαρνς μείωσαν 85-87 στα 1:23΄΄και με λέι-απ του Κάρι, που είχε 7π. στο τελευταίο δίλεπτο, ισοφάρισαν στα 10΄΄! Οι Καβαλίερς είχαν την ευκαιρία να πάρουν τον αγώνα στο 48λεπτο, αλλά ο ΛεΜπρον (που ζήτησε φάουλ από τον Ιγκουοντάλα στην αρχή της προσπάθειάς του), αστόχησε σε λέι-απ και ο Τρίσταν Τόμπσον δεν βρήκε στόχο στο φόλοου. Για πρώτη φορά στην ιστορία του ΝΒΑ, οι δύο πρώτοι Τελικοί οδηγήθηκαν σε παράταση, στην οποία το Κλίβελαντ ξεκίνησε καλύτερα και στο δίλεπτο προηγήθηκε 92-87.

Μονάχα που οι παίκτες του κόουτς Μπλατ έμειναν χωρίς πόντο για τα επόμενα 170΄΄ και με σερί 6-0 και μπροστάρη τον Γκριν, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 93-92! Ο Τζέιμς κόπηκε αρχικά από τον Γκριν και στη συνέχεια αστόχησε σε νέο λέι-απ, αλλά ο… Ντελαβεντόβα «τρύπωσε» τη ρακέτα και κέρδισε δύο βολές σε προσπάθεια για φόλοου. Ο Αυστραλός ήταν ψύχραιμος και «έγραψε» το 94-93 στα 10,1΄΄ και αμέσως μετά υποχρέωσε τον Κάρι σε έρμπολ! Ο ΛεΜπρον είχε 1/2βολ. στα 4,4΄΄, όμως το Γκόλντεν Στέιτ, μετά τα 2 λάθη στο τελευταίο λεπτό, δεν είχε καθαρό μυαλό και στην τελευταία φάση και ο Κάρι δεν κατάφερε ποτέ να πασάρει τον Κλέι Τόμπσον, του οποίου οι 34π. πήγαν χαμένοι… Οι Καβς ισοφάρισαν σε 1-1 και τα ξημμερώματα της Τετάρτης περιμένουν τους Ουόριορς στο Κλίβελαντ. Η νίκη τους, μάλιστα, διασφάλισε επιστροφή στο Γκόλντεν Στέιτ, αφού ο,τι κι αν γίνει στα δύο επόμενα ματς στο Οχάιο (το 4ο την Πέμπτη), η σειρά θα γυρίσει και πάλι στο Όκλαντ, την ερχόμενη Κυριακή, για 5ο αγώνα.
lebron-james-warriors-cavs-1-1

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Μπαρνς 11 (5/6διπ.-0/4τριπ.), Γκριν 10 (2/6διπ.-10ριμπ.-3κοψ.), Μπόγκουτ 2 (2/4βολ.-10ριμπ.), Τόμπσον 34 (10/16διπ.-4/12τριπ.), Κάρι 19 (3/12διπ.-2/15τριπ.-7/8βολ.), Μπαρμπόσα 5 (1), Ιγκουοντάλα 7 (1/2τριπ.-6ριμπ.-5ασ.), Εζέλι 2, Λίβινγκστον 3, Σπέιτς.
ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπλατ): Τζέιμς 39 (8/28διπ.-3/6τριπ.-14/18βολ.-16ριμπ.-11ασ.), Τόμπσον 2 (0/5διπ.-2/4βολ.-14ριμπ.), Μοζγκόφ 17 (5/8διπ.-7/12βολ.-11ριμπ.), Σάμπερτ 7 (1/6διπ.-1/5τριπ.), Ντελαβεντόβα 9 (2/4διπ.-1/6τριπ.), Σμιθ 13 (2/5τριπ.), Τζόουνς 8 (2/4τριπ.), Μίλερ.