Ένα βασικό πρόβλημα των Καβς στους 2 πρώτους Τελικούς στο Γκόλντεν Στέιτ ήταν η (χαμηλή) απόδοση των αναπληρωματικών τους. Ωστόσο, στον 3ο αγώνα, τα ξημερώματα της Πέμπτης (9/6), «απάντησαν» οι… βασικοί τους. Και το Κλίβελαντ επιβλήθηκε 120-90 των Ουόριορς και μείωσε τη σειρά σε 2-1, μένοντας αήττητο στην έδρα του (8-0) στα φετινά πλέι-οφς! Οι γηπεδούχοι, που έδωσαν τέλος σε ένα σερί 7 ηττών από την ομάδα του Όκλαντ, κατόρθωσαν να νικήσουν παρά την απουσία του Κέβιν Λαβ λόγω του πρωτοκόλλου διάσεισης (από το χτύπημα στο 2ο ματς), χάρη στο μεγάλο ματς των ΛεΜπρον Τζέιμς και Κάιρι Ίρβινγκ, την «αφύπνιση» του Τζέι-Αρ Σμιθ και την κυριαρχία του Τρίσταν Τόμπσον στα δύο καλάθια. Οι Καβαλίερς βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, συνέχισαν την καλή άμυνα στους Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμπσον και ευελπιστούν τα ξημερώματα του Σαββάτου, και πάλι στην «Quicken Loans Arena», να ισοφαρίσουν σε 2-2.

Το «εφιαλτικό» 3ο ματς σειρών πλέι-οφς για τους Ουόριορς -καθώς έχουν χάσει και τα 4 φετινά και τον περσινό 3ο Τελικό στο Κλίβελαντ- ήταν αποτέλεσμα και της «ονειρικής» παράστασης των Καβς, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ από το τζάμπολ. Το Κλίβελαντ προηγήθηκε 9-0 στο 3΄ και 19-4 στο 7΄ με σερί 10-0, φτάνοντας και στο +20 (με 30-10) λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου (33-16, σουτάροντας 15/21!), με 16π. του Ίρβινγκ και 10 (με 4/4 σουτ) του ΛεΜπρον! Παρά τα 2 φάουλ του Κάρι και την προσωρινή αποχώρηση του Κλέι Τόμπσον από χτύπημα στον μηρό, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με μπροστάρη τον Χάρισον Μπαρνς και με σερί 10-0 μείωσαν 33-23. Ενώ αν και ο Κάρι ήταν άστοχος (2π.-1/5 σουτ ως την ανάπαυλα), το Γκόλντεν Στέιτ πλησίασε και στο 48-41 (στο 22΄) με 10 μαζεμένους πόντους το Τόμπσον! Το ημίχρονο, πάντως, βρήκε το Κλίβελαντ μπροστά με 51-43, αν και ο Τζέιμς είχε 3π.-1/10 σουτ στην 2η περίοδο και ο Ίρβινγκ, στο ίδιο διάστημα, 3π.-1/7 σουτ…

Με τον Τρίσταν Τόμπσον να κάνει ό,τι θέλει στα δύο καλάθια (13ριμπ., εκ των οποίων τα 7 επιθετικά) και τον Τζέι-Αρ Σμιθ -που είχε συνολικά 8π. στους 2 πρώτους Τελικούς και 20 στον 3ο- να σκοράρει από την περιφέρεια, οι Καβς άρχισαν το 2ο ημίχρονο με σερί 7-0 για το 58-43 και με επιμέρους 19-5 ξέφυγαν με 70-48! Ο ΛεΜπρον βρήκε πάλι σκορ και πέτυχε 13π. στο 3ο δωδεκάλεπτο, φέρνοντας την ομάδα του στο 89-69 στο 36΄, αφού το «ξύπνημα» του Καρι (με 13π. και 3/6τριπ. στην 3η περίοδο) δεν ήταν αρκετό για τους πρωταθλητές. Μετά το αρνητικό φετινό ρεκόρ των Κάρι-Τόμπσον στον 1ο Τελικό (με 20π.), οι «Splash Brothers» και ο Ντρέιμοντ Γκριν ολοκλήρωσαν το ματς με 35π., που είναι η χειρότερη επίδοσή τους στην σεζόν… Την ίδια στιγμή, οι Καβαλίερς έφτασαν στο τέλος του 3ου δωδεκάλέπτου όσους πόντους πέτυχαν σε όλο τον 1ο αγώνα (και περισσότερους από τον 2ο!) και μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου και το «garbage-time», μόνο ο Ιμάν Σάμπερτ είχε 3π. από τον πάγκο και οι βασικοί μετρούσαν 105π.!

Αμέσως μετά το τέλος, με τον θρίαμβο με 30π. διαφορά, ο ΛεΜπρον, που ξεπέρασε τον Κόμπι Μπράιαντ στην 10η θέση των σκόρερ όλων των εποχών σε Τελικούς, τόνισε ότι «οι προπονητές μας είχαν ένα εξαιρετικό πλάνο για το παιχνίδι και εμείς το εκτελέσαμε για 48΄ και καταφέραμε να νικήσουμε». Ο σταρ των Καβς ρωτήθηκε για την εκπληκτική απόδοση του Κάιρι Ίρβινγκ, σχολιάζοντας πως «ο Κάιρι είναι ένα ξεχωριστό παιδί και σήμερα ήταν ο εαυτός του». Για την δική του απόδοση, επισήμανε ότι «ξεκίνησα καλά και παρότι έχασα κάποια σουτ στην 2η περίοδο, δεν σταμάτησα να πιστεύω στο παιχνίδι μου και οι συμπαίκτες μου δημιούργησαν πολύ καλές καταστάσεις για να βρω το σουτ μου». Οι γηπεδούχοι μετρούν πια ρεκόρ 3-10 σε Τελικούς ΝΒΑ και έδωσαν τέλος στο σερί των 5 ηττών τους, με τις 3 περσινές ήττες από τους Ουόριορς και τις 2 φετινές στο Γκόλντεν Στέιτ. Οι Ουόριορς, από την άλλη, έφτασαν τις 5 σερί ήττες σε 3ο αγώνα πλέι-οφς και στις 4 προηγούμενες φορές απάντησαν με 3 νίκες στο 4ο ματς, χάνοντας μόνο στους Δυτικούς τελικούς στην Οκλαχόμα Σίτι

thompson-travmatismenos-sto-patoma-cavs-warriors-1-2

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Λου): Τζέφερσον 9 (1/3τριπ.-8ριμπ.), Τζέιμς 32 (13/24διπ.-1/2τριπ-11ριμπ.-6ασ.), Τόμπσον 14 (5/6διπ.-13ριμπ.-2κοψ.), Σμιθ 20 (5/10τριπ.), Ίρβινγκ 30 (9/18διπ.-3/7τριπ.-8ασ.), Σάμπερτ 3 (1), Μοζγκόφ 2, Φράι, Ντελαβεντόβα 2, Ντ. Τζόουνς, Τζ. Τζόουνς 1, ΜακΡέι 4, Ουίλιαμς 3 (1).

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ(Κερ): Μπαρνς 18 (5/6διπ.-2/5τριπ.-8ριμπ.), Γκριν 6 (2/4διπ.-0/4τριπ.-7ριμπ.-7ασ.), Μπόγκουτ 4, Τόμπσον 10 (1/7τριπ.), Κάρι 19 (3/4διπ.-3/9τριπ.), Ιγκουοντάλα 11 (1/2τριπ.), Εζέλι, Λίβινγκστον 5, Σπέιτς 5 (1), Μπαρμπόσα 8, Βαρεζάο1, Κλαρκ 3(1), Ρας.