Απίθανο ματς έγινε στη Φιλαδέλφεια όπου οι Σέλτικς επικράτησαν των Σίξερς στη παράταση με 101-98 και έκαναν το break και προηγούνται πλέον με 3-0 στη σειρά.

Η ομάδα της Βοστόνης θέλει άλλη μία νίκη για να προκριθεί στο τελικό της Ανατολικής Περιφέρειας.

Για τους θριαμβευτές, ο Τέιτουμ ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους, με τους Ροζίερ (18π) και Μπράουν (16π.) να κάνουν και εκείνοι πολύ καλοί εμφάνιση, ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο Χόρφορντ, ο οποίος μέτρησε 13 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Εμπίντ έκανε γεμάτο double double με 22 πόντους και 19 ριμπάουντ, όμως ήταν άστοχος (10/26 σουτ). Πίσω του βρέθηκαν οι Ρέντικ και Σίμονς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να κάνει λάθος σε κρίσιμο σημείο στη παράταση. Ο Μπελινέλι, ο οποίος οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά αστόχησε στη τελευταία επίθεση του αγώνα, σημείωσε 12 πόντους.

Οι Σέλτικς μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και πήραν μια διαφορά 9 πόντων (8-17), ωστόσο οι Σίξερς επέστρεψαν και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-19. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με +10 (25-35) και (28-38). Η Φιλαδέλφεια με μπροστάρηδες τους Ιλιασόβα, Μπελινέλι και Σάριτς έκανε ακόμη ένα comeback και πέρασε μπροστά με 7 πόντους (50-43) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-48.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Σέλτικς να παίρνουν μπροστά με 5 (64-60), με τους γηπεδούχους όμως να μην επιτρέπουν να στους «κέλτες» να ξεφύγουν και έκλεισαν το τρίτο δωδεκάλεπτο στο -1 (68-69). Στη τελευταία περίοδο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει κάποια διαφορά. Με το σκορ στο 85-85 ο Μπελινέλι ευστόχησε σε 2 βολές για το 87-85 στα 41’. Στη συνέχεια ο Μπράουν ισοφάρισε σε 87-87 στα 24’. Οι Σίξερς είχαν μία ολόκληρη επίθεση δικιά τους, όμως ο Ρέντικ έκανε λάθος πάσα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ροζίερ και Μπράουν, με τον πρώτο να τρέχει στον αιφνιδιασμό και να πασάρει στο συμπαίκτη του, ο οποίος ευστόχησε σε λέι-απ στα 1.7’ για το 87-89. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη και μετά από τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Μπρετ Μπράουν, ο Μπελινέλι πατώντας τη γραμμή ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων και οδήγησε το ματς στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μπελινέλι ξεκίνησε από κει που σταμάτησε και με 5 σερί πόντους έκανε το 94-89 στα 3:33. Οι «κέλτες» απάντησαν και μείωσαν στους 2 (94-92). Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και ο Χόρφορντ με 1/2 βολές στα 42’ μείωσε στον πόντο (98-97). Στη συνέχεια οι Εμπίντ και Σίμονς δεν βρήκαν στόχο και οι Σέλτικς με καλάθι του Χόρφοντ, ύστερα από πάσα του Μόρις πέρασαν μπροστά με 98-99 στα 5’ πριν το φινάλε. Ο Σίμονς έκανε λάθος στην επαναφορά και ο Χόρφοντ έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε φάουλ. Ο παίκτης των Σέλτικς ευστόχησε και στις 2 βολές για το 101-98 στα 3’, με τον Μπελινέλι να μη βρίσκει στόχο στη τελευταία επίθεση του αγώνα και έτσι η ομάδα της Βοστόνης έκανε το break, επικρατώντας μέσα στη Φιλαδέλφεια των Σίξερς  με σκορ 101-98.