Οι Μπακς έφτασαν στο «ρελαντί» στην 11η συνεχόμενη νίκη επικρατώντας με 137-96 των Χόρνετς. Από τα μέσα της 2ης περιόδου τα «Ελάφια» κατάφεραν να πάρουν διαφορά και να μετατρέψουν το παιχνίδι σε περίπατο. Τόσο εύκολα επικράτησαν οι γηπεδούχοι που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε στο παρκέ μόλις 20′ με αποτέλεσμα να φτάσει στο τέλος του το σερί των 19 συνεχόμενων αγώνων με νταμπλ-νταμπλ. Συγκεκριμένα, ο «Greek Freak» είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον ακολούθησε τον ηγέτη της ομάδας του με 15 πόντους σε 16′ συμμετοχής. Από την άλλη, οι Χόρνετς δεν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, παρά τους 24 πόντους του Γκράχαμ και τους 19 του Ροζίερ.

Ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στο παρκέ για 31′ και σε αυτά έκανε ανυπολόγιστη ζημιά στους Ατλάντα Χοκς, καθώς οι Ρόκετς έφτασαν στην εντός έδρας νίκη με το εμφατικό 158-111. Ο «Μούσιας» πέτυχε 60 πόντους(ρεκόρ για την σεζόν) και μοίρασε 8 ασίστ έχοντας ήδη 31 από το ημίχρονο σε έναν αγώνα που τελείωσε πριν καν αρχίσει. Από εκεί και πέρα, ο ΜακΛέμορ πρόσθεσε 24, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ ήταν «οικονομικός» με 15 πόντους, 8 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκε ο Κλιντ Καπέλα, ενώ μόνο ο Τρέι Γιανγκ κατάφερε να διασωθεί από το «ναυάγιο» των «Γερακιών», που έφτασαν στις 11 σερί ήττες, έχοντας  37 πόντους και 7 ασίστ σε 31′.

Ο Μπεν Σίμονς ήταν κομβικός για τους Σίξερς στα τελευταία δευτερόλεπτα του θρίλερ με τους Πέισερς, όπου οι 76ers επικράτησαν της Ιντιάνα με 119-116. Παρά την φήμη που ακολουθεί τις δύο ομάδες για την αμυντική τους ικανότητα τα παιχνίδι κρίθηκε σε υψηλό σκορ, όμως στο τέλος η δυνατότητα του Σίμονς στο κλέψιμο έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, ο «Πρίγκηπας» πρόλαβε στα τελευταία 14” της αναμέτρησης να δώσει μία ασίστ και να κάνει 3 κλεψίματα δίνοντας την δυνατότητα στους Χάρις και Εμπίντ να κλειδώσουν τη νίκη από την γραμμή των βολών. Για τους νικητές, ο Εμπίντ έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Σίμονς ήταν εξίσου κομβικός με 15 πόντους, 13 ασίστ και 6 ριμπάουντ με τον Τζος Ρίτσαρτνσον να παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού. Για την ομάδα του Νέιτ ΜακΜίλαν, ο Τι Τζέι Ουόρεν είχε 29 πόντους, ενώ ο Μάλκομ Μπρόγκντον πέτυχε 28.

Οι Κινγκς ανέτρεψαν διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουν σε μία επική νίκη απέναντι στους Νάγκετς με 100-97 στη παράταση. Οι «Βασιλιάδες» έβαλαν «στοπ» στους «Σβώλους» στο δεύτερο μέρος με τον Χάρισον Μπαρνς να πετυχαίνει 6 κρίσιμους πόντους στη παράταση και τον Χίλντ να σκοράρει 9 συνεχόμενους για να στείλει τον αγώνα στον έξτρα χρόνο. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης «σφράγισε» με δύο βολές την νίκη για τους γηπεδούχους 9.5″ πριν την λήξη του αγώνα με τον σούτινγκ γκαρντ από την Χαβάι να τελειώνει την αναμέτρηση με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα, πρωταγωνιστής για τους Κινγκς και πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρισον Μπαρνς με 30 πόντους. ενώ για το Ντένβερ ξεχώρισε ο Γκάρι Χάρις με 25 πόντους και 8-16 σουτ.