Το Μιλγουόκι διέλυσε τους-χωρίς Μπλείκ Γκρίφιν- Πίστονς με 121-86 και έδειξαν από την αρχή της σειράς πιο είναι το αφεντικό. Τα «Ελάφια» ξεκίνησαν εντυπωσιακά και άνοιξαν την 1η περίοδο με επιμέρους 38-18 με τους Πίστονς να φαίνονται ανήμποροι να αντιδράσουν. H διαφορά στην 3η περίοδο έφτασε μέχρι και τους 41 πόντους(95-54) με την ομάδα του Κέισι να προσπαθεί να καλύψει την έλλειψη ταλέντου με σκληρά φάουλ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του Ντράμοντ, ενώ και ο πρώην Μπακ, Θον Μέικερ, γλύτωσε αρκετές φορές την τεχνική ποινή. Παρόλα αυτά ότι και και έκαναν οι Πιστονς δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που είχε 24 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε μόλις 23’ συμμετοχής, ενώ κανένας από τους βασικούς του Μιλγουόκι δεν ξεπέρασε τα 25 λεπτά με τον Τζορτζ Χιλ να έρχετε από τον πάγκο και να προσθέτει 16 πόντους. Για το Ντιτρόιτ, ο Κενάρντ είχε 21 πόντους, ενώ ο Ντράμοντ πέτυχε 12 και μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Οι Μπλέιζερς προστάτευσαν την έδρα τους στο πρώτο παιχνίδι επικρατώντας με 104-99 των Θάντερ. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τον Λίλαρντ να βάζει μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο και να είναι ψύχραιμος από τις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Από την άλλη, οι Θάντερ ήταν πολύ άστοχοι συνολικά με 39% στα εντός παιδιάς και 15% στα τριποντα, παρότι κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι μέχρι τέλους, Για το Πόρτλαντ, ο Λίλαρντ έκανε τεράστια εμφάνιση με 30 πόντους. 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ευστοχώντας σε 5 από τα 11 τρίποντα, ενώ μεγάλο step-up στην απόδοση του έκανε ο Καντέρ που πήρε το ριμπάουντ του αγώνα με λιγότερο από 40’’ να απομένουν και πέτυχε στην συνέχεια ένα κομβικό λέι-απ σε μία κίνηση που θύμισε γκαρντ. Ο Τούρκος σέντερ, που αντικαθιστά τον τραυματία Νέρκιτς, είχε 20 πόντους μαζεύοντας 18 ριμπάουντ(7 επιθετικά). Για την Οκλαχόμα, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Πολ Τζορτζ , παρότι πολύ άστοχος, είχε 27.

Οι Σέλτικς επικράτησαν των Πέισερς με 84-74 σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδίκησε «δάφνες ποιότητας» με την ομάδα της Βοστόνης να κρατάει με την εξαιρετική της άμυνα τους Πέισερς χαμηλά. Συγκεκριμένα, η Ιντιάνα πέτυχε μόλις 16 πόντους σε 19 αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα σε ένα παιχνίδι που οι δυο ομάδες σούταραν με τραγικά ποσοστά(36% FG%, 35% 3P% για τους Σέλτικς, 33% και 22% τα αντίστοιχα ποσοστά για Πέισερς). Η άμυνα των «Κελτών» τσάκιζε κόκαλα με τους Ίρβινγκ και Μόρις να κουβαλούν την ομάδα τους στην επίθεση. Συγκεκριμένα, ο «Uncle Drew» είχε 20 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μόρις πέτυχε επίσης 20 και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Για την Ιντιάνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόσεφ με 14.

Οι Ρόκετς επικράτησαν σχετικά εύκολα των Τζαζ στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με 122-90. Το σκορ ξέφυγε υπέρ των «ρουκετών» στη 4η περίοδο με ένα σερί 9-2 με 4’ να απομένουν με τον Χάρντεν να δημιουργεί διαφορά ασφαλείας ενώ το παιχνίδι ήταν ήδη στο +15 για το Χιούστον. Οι Τζαζ κατάφεραν να συνέλθουν στην 3η περίοδο και να μπουν στο παιχνίδι επιστρέφοντας από το -15(59-44) του ημιχρόνου και μειώνοντας σε 61-66 στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου. Παρόλα αυτά, ο Χάρντεν οδήγησε εν τέλει εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην νίκη έχοντας 29 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ενώ όλοι βασικοί των Ρόκετς πέτυχαν πάνω από 11 πόντους με τον Γκόρντον να ξεχωρίζει με 17. Για την ομάδα του Κουίν Σνάιντερ, ο Γκομπέρ είχε 22 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ ο Μίτσελ πρόσθεσε 19.

Μπόστον Σέλτικς-Ιντιάνα Πέισερς 84-74( 1-0)

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς- Οκλαχομά Σίτι Θάντερ 104-99 (1-0)

Μιλγουόκι Μπακς- Ντιτρόιτ Πίστονς 121-86 (1-0)

Χιούστον Ρόκετς- Γιούτα Τζαζ 122-90 (1-0)