Η μοναδική ομάδα που άντεξε… 47,5 λεπτά κόντρα στους Ουόριορς στάθηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας (7/12) για τρία δωδεκάλεπτα κόντρα στους πρωταθλητές. Το Γκόλντεν Στέιτ πέρασε και από το Μπρούκλιν με 114-98 και έφτασε στο 22-0 το ρεκόρ του στη σεζόν, πετυχαίνοντας την 26η διαδοχική νίκη του (μετρώντας και 4 στο φινάλε της περσινής σεζόν) στην κανονική περίοδο! Η παρέα του Στεφ Κάρι δεν σταμάτησε ούτε κόντρα στους Νετς, οι οποίοι στις 14 Νοεμβρίου την είχαν υποχρεώσει σε παράταση χάρη σε τρίποντο του Αντρέ Ιγκουοντάλα, πριν το 11-0 με 107-99 (κ.α. 97-97). Τούτη τη φορά, πάντως, οι Ουόριορς δεν χρειάστηκαν τόσο σασπένς. Αν και οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν προσωρινά την κατάσταση και ως το 35΄ έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές, οι οποίοι πλησίασαν την 2η καλύτερη επίδοση στην ιστορία του ΝΒΑ, τις 27 σερί νίκες του Μαϊάμι από το 2012-2013, αλλά και τις 33 των Λέικερς από το 1971-72!

Το Γκόλντεν Στέιτ (Γκριν 22π.) άρχισε με φόρα από τη σπουδαία νίκη της προηγούμενης μέρας στο Τορόντο και με τον Τόμπσον να πετυχαίνει 12 γρήγορους πόντους (από τους 21 συνολικά που σκόραρε), προηγήθηκε 25-8 στο 8΄, πριν το 30-16 της 1ης περιόδου! Οι Νετς (Λάρκιν 13π.), με τους Θάντεους Γιανγκ (25π.) και Τζάρετ Τζακ (11π.) να πρωτοστατούν, «γύρισαν» το ματς και αφού αρχικά μείωσαν σε 57-54 με τη λήξη του ημιχρόνου, χάρη σε τρίποντο του Τζο Τζόνσον (9π.), προσπέρασαν 66-61 στο 28΄. Μέχρι, πάντως, να αναλάβει δράση ο Κάρι. Ο περσινός MVP (28π.-5/9τριπ.) πέτυχε 16π. στο 3ο δωδεκάλεπτο και “πήρε το τιμόνι” όταν οι γηπεδούχοι (που έχουν πλέον ρεκόρ 5-15) έδειξαν να γίνονται απειλητικοί, διαμορφώνοντας το 87-80 στο 36΄. Μάλιστα, αν και δεν χρειάστηκε να σκοράρει στην 4η περίοδο, οι Ουόριορς συνέχισαν σε εντυπωσιακότερο ρυθμό, έφτασαν ως το +20 (με 109-89) και πέτυχαν νέο ρεκόρ ΝΒΑ με 12-0 εκτός έδρας σε ξεκίνημα σεζόν!!!

Λίγη ώρα αργότερα, κι ενώ νωρίτερα το Μέμφις είχε υποτάξει το Φοίνιξ με το άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Τζεφ Γκριν στα 0,5΄΄, το Ντάλας πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στην Ουάσινγκτον με 116-104 και το Ντιτρόιτ επιβλήθηκε 111-91 των Λέικερς. Στην πρωτεύουσα, οι Μαβς ήθελαν να εκμεταλλευτούν τις απώλειες των Ουίζαρντς στη ρακέτα, όμως τους νίκησαν κυρίως χάρη στον γκαρντ, Ουέσλι Μάθιους, που πέτυχε 36π. (ισοφάριση ρεκόρ καριέρας) με… 10/17τριπ. (όλα στο δεύτερο ημίχρονο-ρεκόρ στην ιστορία του Ντάλας!), μία μέρα μετά τη δήλωσή του ότι «φέτος παίζω χάλια»!!! Οι Τεξανοί έφτασαν σε ρεκόρ 12-9 και στην 5η δυτική θέση, αφού και ο Ντιρκ Νοβίτσκι είχε μία καλή βραδιά με 19π., ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Ντερόν Ουίλιαμς, Φέλτον (από 11) και Πατσούλια, Βιλανουέβα (από 10). Για την Ουάσινγκτον, που παραμένει στην τελευταία θέση της Σάουθιστ με ρεκόρ 8-10, δεν έφτασαν οι 28π.-10ασ. του Ουόλ, που αποχώρησε με ενοχλήσεις στο γόνατο, ούτε οι 21π. του Μπιλ και οι 15 του Ότο Πόρτερ τζούνιορ.

Στο Ντιτρόιτ, το κοινό των Πίστονς αποθέωσε τον Κόμπι Μπράιαντ στην τελευταία επίσκεψή του στην «Motor-City», όμως η «παράσταση» μέσα στο παρκέ άνηκε μόνο στους παίκτες των γηπεδούχων. Τα «Πιστόνια», που άρχισαν το ματς με 15-0 στο 3΄ και έφτασαν ως το +30 (με 90-60 στο 34΄) επικράτησαν εύκολα και έφτασαν στο 12-9 με την 4η συνεχόμενη νίκη τους, με κορυφαίους τους Κεντάβιους Κάλντουελ-Πόουπ (22π.), Ρέτζι Τζάκσον (20π.), Αντρέ Ντράμοντ (18π.-15ριμπ.) και διατήρησαν τους «Λιμναίους» στην τελευταία δυτική θέση, με ρεκόρ 3-17. Για την ομάδα του Λ.Α. ξεχώρισαν μόνο οι Λου Ουίλιαμς (21π. από τον πάγκο), Τζούλιους Ραντλ (15π.-11ριμπ.) και ο ρούκι Ντι΄Άντζελο Ράσελ (12π.), αφού ο Κόμπι έμεινε στους 5π. με 2/15 σουτ (1/9διπ..-16τριπ.)… Ο Μπράιαντ πρόσθεσε άλλη μία κακή εμφάνιση στο γήπεδο όπου το 2004 έχασε τον τίτλο στους Τελικούς με το Ντιτρόιτ, ενώ στο ίδιο μέρος είχε αρνητικό ρεκόρ καριέρας με 11 λάθη το 2008 και στις 2/12/2014 κατέγραψε 4/11 σουτ, 10 λάθη αλλά και 13 ασίστ σε νίκη 106-96… Για τους Λέικερς αποβλήθηκε ο Νικ Γιανγκ για σπρώξιμο στον Άντονι Τόλιβερ.

Στο τελευταίο ματς της βραδιάς της Κυριακής, η Οκλαχόμα Σίτι επιβλήθηκε 98-95 του Σακραμέντο εντός έδρας και δίνοντας τέλος στο σερί των 2 ηττών, έφτασε σε 12-8 και παρέμεινε στην 3η θέση της Δύσης. Οι Θάντερ, αν και προηγήθηκαν 73-57 στο 33΄, κατάφεραν να «κλέψουν» το ματς με σερί 9-0 στα τελευταία 2:32΄΄, αφού οι Κινγκς είχαν κατορθώσει να επιστρέψουν προσωρινά και να προσπεράσουν με 95-89 στο 45΄! Ο Κέβιν Ντουράντ (20π.-6/7διπ.-1/6τριπ.-5/7βολ.-10ριμπ.) σκόραρε 6π. στα τελευταία 78΄΄ και το 96-95 μπροστά στα απλωμένα χέρια του Κώστα Κουφού στα 23΄΄, όμως για να επικρατήσει η ομάδα του χρειάστηκε το 3ο φετινό τριπλ-νταμπλ του Ράσελ Ουέστμπρουκ (19π.-11ριμπ.-10ασ.) και κυρίως το κλέψιμο του Στίβεν Άνταμς (6π.-12ριμπ.) στον Ρούντι Γκέι (20π.) στα 3΄΄ για τη λήξη, με το σκορ στο 96-95! Οι Κινγκς γνώρισαν 3η διαδοχική ήττα και «έπεσαν» στο 7-15, «πληρώνοντας» την αστοχία του Κάζινς (13π.-5/20 σουτ) και τις 12 χαμένες βολές (18/30)… Κάπως έτσι πήγε χαμένη η καλή εμφάνιση του Κουφού (10π.-4/5διπ.-3ριμπ. σε 15΄) και η βοήθεια των Κόλισον, Μπελινέλι (από 16π.) από τον πάγκο.