Οι ειδικοί λένε ότι η regular season στο NBA είναι απλά μια μόνιμη προπόνηση, με τα playoffs να έχουν το ζουμί και την άγρια ομορφιά, προσφέροντας έντονες συγκινήσεις. Αν κάποιος παρακολουθούσε την σειρά των Κλίπερς με τους Μπλέιζερς από το πρώτο παιχνίδι θα έλεγε ότι το sweep ήταν το πιθανότερο σενάριο, αλλά ο σκηνοθέτης της ζωής αποφάσισε πως το αρχικό 2-0 για τους Κλίπς, θα γινόταν πριν λίγες ώρες 2-4, με τους Μπλέιζερς να τελειώνουν την σειρά με 106-103 στο «Moda Center», και την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς να δίνει τα δυο τελευταία της παιχνίδια, και αρκετό από το τέταρτο χωρίς τα δυο μεγάλα της αστέρια, τους Κρις Πολ και Μπλέικ Γκρίφιν που έχασαν την σεζόν. Ωστόσο, αν κάποιος παρακολούθησε το παιχνίδι θα κατάλαβε ότι όσοι παίκτες απέμειναν στον Ντοκ Ρίβερς πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, μην καταφέροντας να γυρίσουν την σειρά στο Λος Άντζελες.

Το παιχνίδι άλλαζε συνεχώς κάτοχο στο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να έχουν 10/16 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο (συνολικά 14/32) και να καταφέρνουν χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα του Μακόλουμ να πάρουν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα (98-91 στο 44′), φτάνοντας στο 103-97 με 1’37” να απομένει χάρη σε 2 βολές του Λίλαρντ. Ρέντινγκ και Κρόφορντ δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη, και έτσι ο δεύτερος με 2 βολές στα 37,1” ισοφάρισε σε 103-103, με τον Πλάμλι να κερδίζει βολές σε προσπάθεια του να διεκδικήσει ένα ριμπάουντ, και στα 14,7” να βάζει μπροστά την ομάδα του με 105-103 (είχε 0/2 πριν εκτελέσει τις καθοριστικές βολές), και να παίζει εξαιρετική άμυνα πάνω στον Κρόφορντ, καθαρίζοντας τη νίκη και το ραντεβού με τους Ουόριορς με 1/2 βολές.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 28 πόντους (4/9 τριπ., 7 ασίστ), με τον Σι Τζέι Μακόλουμ να τον ακολουθεί με 20 πόντους (7/16 σουτ). Ο σταθερά καλός Μορίς Χάρκλες στην συγκεκριμένη σειρά, σκόραρε 14 πόντους (4/6 τριπ.), ενώ ο Άλεν Κράμπε πρόσθεσε 13 πόντους (5/9 σουτ, 5 ριμπ.). Για ένα ακόμα παιχνίδι θετικό πρόσημο είχε ο Αλ-Φαρούκ Αμινού με 10 πόντους (2/6 τριπ., 10 ριμπ.), με τον Μέισον Πλάμλι να έχει 9 πόντους (3/5 σουτ) αλλά και 14 ριμπάουντ και 2 κοψίματα. Ο Τζαμάλ Κρόφορντ πραγματοποίησε συγκινητική εμφάνιση, σκοράροντας 32 πόντους (10/25 σουτ, 12/13 βολές), με τον Όστιν Ρίβερς να έχει 21 πόντους (8/19 σουτ) ενώ  έπαιζε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με 11 ράμματα πάνω από το -σχεδόν κλειστό από το πρήξιμο- αριστερό μάτι, από την αγκωνιά που δέχθηκε στο στο πρώτο δωδεκάλεπτο από τον Αμινού. Μεγάλη προσπάθεια έκαναν και οι Τζει Τζέι Ρέντιγνκ (7/12 σουτ) και και ΝτεΑντρέ Τζόρνταν (6/7 σουτ, 20 ριμπ.).

Τα πάντα ήταν έτοιμα στην «Time Warner Cable Arena» της Σάρλοτ για να πανηγυρίσουν οι Χόρνετς μια ιστορική πρόκριση στην δεύτερη φάση των playoffs της Ανατολής, αλλά θα πρέπει να περιμένουν ακόμα ένα παιχνίδι, με τον τρομερό Ντουέιν Ουέιντ να πραγματοποιεί ασύλληπτο finish στο παιχνίδι, οδηγώντας τους Χιτ στο 97-90 και στο 3-3 στην σειρά, έχοντας τις απαντήσεις μπροστά τα μάτια του «Answer » Άλεν Άιβερσον. Το Μαϊάμι έχοντας σε σπουδαία βραδιά τους Ντένγκ και Ουάιτσαιντ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, ξεφεύγοντας στο στο σκορ μέχρι και με +13 (46-59), ενώ έφτασε και στο +9 (76-85) με τζαμπ σουτ του Ντράγκιτς στο 42′. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο ασταμάτητος Ουόκερ, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 88-90 στο 1’40” πριν το τέλος…

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο «flash» ο οποίος με δύσκολο τρίποντο στα 48” έφερε το σκορ στο 88-93, ενώ με ένα ακόμα πιο δύσκολο τζαμπ σουτ, έχοντας τον Λιν κολλημένο πάνω του, διαμόρφωσε το 88-95 στα 19’5” πριν το τέλος. Ωστόσο δεν έμεινε μόνο σε αυτά, ολοκληρώνοντας τα επιτεύγματα του με ένα αυτοκρατορικό κόψιμο πάνω στον Ουόκερ, φτάνοντας τα 160 κοψίματα στην καριέρα του στα πλέι οφς, προσπερνώντας τον Μάικλ Τζόρνταν. Ο Ντουέιν Ουέιντ σκόραρε 23 πόντους (10/20 σουτ, 6 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κοψ.), έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Λουόλ Ντένγκ (21 π., 9/14 σουτ), Γκόραν Ντράγκιτς (14 π., 7 ριμπ.) και Χασάν Ουάιτσαιντ (12 π., 7 ριμπ., 4 κοψ.). Για τους Χόρνετς, που έχασαν την ευκαιρία να σφραγίσουν την πρόκριση τους, και θα χρειαστούν νέα υπέρβαση στο Μαϊάμι, ο Κέμπα Ουόκερ ήταν μια ομάδα μόνος του, έχοντας 37 πόντους (14/30 σουτ, 5 ασίστ), με τον Αλ Τζέφερσον να βοηθάει αρκετά με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Απογοητευτικοί ήταν οι Μάρβιν Ουίλιαμς και Τζέρεμι Λιν έχοντας ως σύνολο 1/15 σουτ!!!

Σε έβδομο παιχνίδι οδηγήθηκε και η σειρά και των Πέισερς με τους Ράπτορς, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, και να κερδίζουν με άνεση τους Καναδούς με 101-83, οδηγώντας την σειρά στο 3-3. Οι Ράπτορς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση στο κατάμεστο «Bankers Life Fieldhouse», και προηγήθηκαν με 4-14 και 40-44 στο ημίχρονο, μην καταφέροντας να εκμεταλλευτούν το 32,6% με το οποίο σούταραν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές, φτάνοντας και στο +28 (97-69), τρέχοντας ένα τρομερό επιμέρους σερί 32-5 από το 65-64 στο 1’49” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Πολ Τζόρτζ σκόραρε 21 πόντους (5/14 σουτ, 11 ριμπ., 6 ασίστ), με τον Μάιλς Τέρνερ να προσθέτει 15 πόντους (6/11 σουτ, 9 ριμπ.). Για τους ηττημένους από 15 πόντους είχαν οι ΝτεΜάρε Κάρολ (5/12 σουτ) και Κόρι Τζόσεφ (3/3 τριπ.). Χαμηλά, και μόλις στους 18 πόντους σε σύνολο έμειναν οι Κάιλι Λάουερι και ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν (7/27 σουτ), με τον πρώτο να έχει και 10 ασίστ.