Μία από τις συγκλονιστικότερες (συνολικά) βραδιές του ΝΒΑ ήταν η χθεσινή στον “μαγικό κόσμο”. Ουκ ολίγα ντέρμπι που κρίθηκαν… στο σουτ, εντυπωσιακές εμφανίσεις και μεγάλες ανατροπές συνθέτουν το παζλ μίας αγωνιστικής ημέρας, η οποία τα είχε όλα!

Τα αποτελέσματα:
Τορόντο Ράπτορς – Σακραμέντο Κινγκς 96-105
Ουάσινγκτον Ουίζαρντς – Μπρούκλιν Νετς 113-115 (93-93κ.α., 104-104 α’ παρ.)

Μπούζερ… από τα παλιά

Δείγμα των δυνατοτήτων τους έδειξαν απέναντι στους Μαϊάμι Χιτ οι Σικάγο Μπουλς. Η ομάδα του Τομ Θίμποντο επικράτησε των πρωταθλητών με 96-89, σε ένα παιχνίδι όπου ο Κάρλος Μπούζερ θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό. Ο έμπειρος πάουερ φόργουορντ πέτυχε νταμπλ νταμπλ (27π.-12ριμπ.) οδηγώντας τους “Ταύρους” σε μία σημαντική νίκη που τους στις υψηλές θέσεις της Ανατολής, εν όψει και της επιστροφής του Ντέρικ Ρόουζ στη δράση.

Άλλαξαν τα δεδομένα

Οι Κλίπερς είναι, πλέον, το αφεντικό του Λος Άντζελες, κάτι που απέδειξαν και χθες το βράδυ κόντρα στους μισητούς συμπολίτες Λέικερς. Οι “Κλιπς” επικράτησαν των “Λιμνανθρώπων” με 107-102 και παρέμειναν σε απόσταση βολής από την πρώτη θέση της Δύσης. Οι 38π. που πέτυχε ο Κόμπε Μπράιαντ δεν ήταν αρκετοί για τους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι είδαν τους Κρις Πολ (30π.-13ασ.-6ριμπ.) και Μπλέικ Γκρίφιν (24π.) να κάνουν τα πάντα στο παρκέ και να οδηγούν την ομάδα τους στη νίκη.

Γνώριμο σκηνικό

Όταν η μπάλα “καίει”, πρέπει να πηγαίνει στα χέρια του Τζο Τζόνσον. Ο 31χρονος γκαρντ των Μπρούκλιν Νετς ήταν αυτός που με καλάθι 0.7” πριν τη λήξη της δεύτερης παράτασης έδωσε στην ομάδα του τη νίκη απέναντι στους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς. Οι “Μάγοι” δυσκόλεψαν σημαντικά το Μπρούκλιν, αλλά η απουσία ενός ηγέτη δεν τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη.

Νίκη δια χειρός Κάιρι Ίρβινγκ

Με τον νεαρό πόιντ γκαρντ να παίρνει την ομάδα του από το χέρι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επικράτησαν δύσκολα των Σάρλοτ Μπόμπκατς με 106-104. Ο απόφοιτος του Ντιούκ πήρε τους “Ιππότες” από το χέρι και με δικό του καλάθι 1” πριν το τέλος τούς έδωσε τη νίκη.