Αν κάποια ομάδα δεν έχει όσα φώτα θα έπρεπε πάνω της, και θα πρέπει να έχει λόγους να παραπονείται είναι οι Σπερς, οι οποίοι με ρεκόρ 35-6 και 23-0 στο «AT&T Center» βρίσκονται στην δεύτερη θέση της Δύσης και του NBA, με τους Ουόριορς να έχουν πάρει όλη την δημοσιότητα. Ωστόσο τα «Σπιρούνια» του Γκρέγκ Πόποβιτς έδειξαν την δυναμική τους και απέναντι στους Καβαλίερς του ΛεΜπρον, στο πρώτο φετινό τους διασταύρωμα, και κατάφεραν να επικρατήσουν με 99-95, επιστρέφοντας στο παιχνίδι μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που άνηκε στους Καβς. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ, προηγούμενη με 13-26 και 31-42 στο 19′, με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να δείχνει ασταμάτητος. Ο Κουάι Λέοναρντ με τρίποντο στο 29′ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (57-55), με τον Πάτι Μιλς με μακρινό σουτ να φέρνει τους Σπέρς στο +8 (83-75) στο 37′, και τον Τιμ Ντάνκαν, με ένα σουτ σήμα κατατεθέν να καθαρίζει την αναμέτρηση, πετυχαίνοντας το 95-88, με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο του λεπτό. Εξαιρετικός ήταν ο Τόνι Πάρκερ με 24 πόντους (11/18 σουτ), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Λέοναρντ με 20 πόντους (6/14 σουτ) και 10 ριμπάουντ. Για τους Καβς, οι οποίοι είχαν την πρώτη τους πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να σκοράρει 22 πόντους (7 ριμπ., 5 ασίστ), και τον Τριστάν Τόμπσον να είναι εξαιρετικός με 18 πόντους (7/11 σουτ) και 14 ριμπάουντ.

Οι Μπουλς ερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες, και ταξίδεψαν στo «Wells Fargo Center» της Φιλαδέλφεια για να αντιμετωπίσουν την ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στο NBA, χωρίς τους Ντέρεκ Ρόουζ και Πάου Γκασόλ, καταφέροντας με τα χίλια ζόρια να επικρατήσουν στην παράταση με 115-111. Οι Σίξερς έχοντας τους Ις Σμιθ (24 π., 10/25 σουτ, 8 ασίστ) και Ρόμπερτ Κόβινγκτον (25 π., 6/10 τριπ., 6 ριμπ.) σε εκπληκτική κατάσταση προηγήθηκαν μέχρι και +24 (50-26), κλείνοντας το ημίχρονο στο +16 (62-46), στο καλύτερο φετινό τους πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, οι «Ταύροι» με τον Τζίμι Μπάτλερ να κάνει «όργια» με 53 πόντους και ρεκόρ καριέρας (21/25 βολές, 13/26 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 10 ριμπ., 6 ασίστ, 3 κλεψ., 4 λάθη) προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με 97-98 στο 2’24” πριν το τέλος, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση (104-104), και φτάνοντας στην τελική νίκη, με τον Τζίμι Μπάτλερ να παίζει εκπληκτική άμυνα στον Ις Σμιθ με το σκορ στο 111-113 στα 26” πριν το τέλος. Εκτός από τον Μπάτλερ, ο Νταγκ Μακντέρμοτ σκόραρε 17 πόντους (7/12 σουτ).

Και το Όκλαντ αποχαιρέτησε τον Κόμπι Μπράιαντ, αλλά οι Ουόριορς έχοντας ηττηθεί το προηγούμενο βράδυ στο Ντένβερ δεν είχαν περιθώρια για άλλη απώλεια, και έτσι αποδείχθηκαν «άσπλαχνοι» οικοδεσπότες κερδίζοντας με άνεση τους Λείκερς με 116-98 και φτάνοντας στο 19-0 στην έδρα τους. Κορυφαίος σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Στεφ Κάρι με 26 πόντους και 8/16 τρίποντα, πετυχαίνοντας οκτώ τρίποντα σε ένα παιχνίδι για 11η φορά στα τελευταία 72 παιχνίδια που έχει αγωνιστεί. Στις επάλξεις επέστρεψε και ο Ντρέιμοντ Γκριν (7 π., 9 ριμπ.), ενώ 17 πόντους είχε ο Σον Λίβινγκστον. Ο Κόμπε, ο οποίος τον Τζέρι Ουέστ να μιλάει για αυτόν με τα καλύτερα λόγια, και αποθεώθηκε από το κοινό στην «Oracle Arena», σκόραρε μόλις 8 πόντους (4/15 σουτ), με τους Τζόρνταν Κλάρκσον (22 π.) και Λου Ουίλιαμς (21 π.) να ηγούνται για τους Λέικερς.