Φαίνεται ότι οι Μπούλς έχουν αφήσει το δικό τους σημάδι στην ψυχοσύνθεση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έχοντας τους αντιπάλους «αφηνίασε» και με τρομερή εμφάνιση οδήγησε τα «Ελάφια» στη νίκη με 106-101 εναντίων των «Ταύρων» στο «BMO Harris Bradley Center» του Μιλγουόκι. Ο «Alphabet» φαίνεται πως άκουσε τις συμβουλές του Τζόε Προύντι, ο οποίος τόνισε ότι ο Γιάννης πρέπει να γίνει πιο επιθετικός και να εκμεταλλευτεί τα δυνατά του στοιχεία, δηλαδή το κορμί και την ενέργεια του. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε 29 πόντους με 10/13 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 9/14 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, κανένα λάθος και +29 στην αξιολόγηση σε 31 λεπτά συμμετοχής. Ο Αντετοκούνμπο ήταν ο παίκτης που με δικό του κάρφωμα μείωσε σε 89-91 στο 5’31” πριν το τέλος, με τον Κρις Μίντλεντον (16 π., 9 ασίστ) με δύσκολο τζαμπ σουτ στα 16,7” να γράφει το 102-98, καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Εξαιρετικός ήταν και ο Γκρέγκ Μονρό, ο οποίος ήταν ο δεύτερος των Μπακς που έφτασε σε double double με τον Γιάννη, έχοντας 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για το Σικάγο, που αισίως μετράει 3 συνεχόμενες ήττες, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 30 πόντους (8 ριμπ., 6 ασίστ), ενώ τραυματίας αποχώρησε και πάλι ο Ντέρεκ Ρόουζ (9 π.).

Τρομερό παιχνίδι διεξήχθη στο «American Airlines Center» του Ντάλας, όπου οι Καβς…επιβίωσαν φτάνοντας στην 8η συνεχόμενη νίκη τους, επικρατώντας με 110-107 στην παράταση των Μαβς. Το παιχνίδι όπως δείχνει και το σκορ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να το στέλνει στην παράταση με ένα poster dunk πάνω στον Ντέβιν Χάρις για το 95-95 (ζήτησε και φάουλ) στα 20,9” πριν το τέλος, ενώ ο Κάιρι Έρβινγκ με τρίποντο…μαχαιριά στα 13” της παράτασης, πέτυχε το 105-109, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του. Οι «Big Three» οδήγησαν το Κλίβελαντ στη νίκη, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να έχει 27 πόντους (10 ριμπ., 7 ασίστ), τον Κάιρι Έρβινγκ 22 πόντους (9 ασίστ) και τον Κέβιν Λοβ 15 πόντους (11 ριμπ.). Για το Ντάλας, ο Τσάντλερ Πάρσονς σκόραρε 25 πόντους και ο Ντίρκ Νοβίτσκι 17 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Χαρακτήρα δείχνουν την φετινή σεζόν οι Νικς, οι οποίοι ξεπέρασαν και τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν μέσω στο παιχνίδι με τους Σέλτικς, των οποίων επικράτησαν με 120-114, ξεπερνώντας τους στην Ατλάντικ Ντιβίσιον, και κάνοντας βήμα οκτάδας. Ο Καρμέλο Άντονι (17 π.) γύρισε τον αριστερό αστράγαλο του στη διάρκεια της 2η περιόδου, όταν συγκρούστηκε με ένα εκ των τριών διαιτητών και δεν ξανά επέστρεψε στο παιχνίδι, ενώ και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις αποβλήθηκε με έξι φάουλ στα 2,5 λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, ο Αάρον Αφλάλο πέτυχε 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ «ήρωας» των νικητών ήταν ο ρούκι, Τζέριαν Γκραντ (16 π., 5/6 σουτ, 8 ασίστ), ο οποίος καθοριστικά καλάθια στο φινάλε, και εξαιρετική άμυνα, ώθησε στην ομάδα του στη νίκη. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις σκόραρε 26 πόντους (10/18 σουτ) ενώ ο Αάρον Αφλάλο είχε 24 πόντους με 9/18 σουτ. Για την Βοστόνη ο Αζάια Τόμας σκόραρε 34 πόντους με 11/23 σουτ και 8 ασίστ.