Σε τρία από τα τέσσερα παιχνίδια που έγιναν στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη. Τη διαφορά έκανε το Ντένβερ, το οποίο παρουσίασε ένα δυναμικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Οκλαχόμα Σίτι.

Τα αποτελέσματα:
Οκλαχόμα Σίτι – Ντένβερ 104-114
Ιντιάνα – Ορλάντο 95-73
Μιλγουόκι – Πόρτλαντ 102-95
Σακραμέντο – Κλίπερς 116-101

Γιόρτασε ο Μίλερ

Ο Αντρέ Μίλερ έκλεισε τα 37 του χρόνια και θέλησε να το γιορτάσει με μια καλή εμφάνιση. Ο βετεράνος πόιντ γκαρντ σημείωσε τους περισσότερους πόντους για τη φετινή σεζόν (20), εκ των οποίων τους περισσότερους στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης του Ντένβερ με την Οκλαχόμα, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 114-104.

“Είναι προπονητής, δάσκαλος και βετεράνος και ξέρει τι πρέπει να κάνει κάθε μέρα. Και το κάνει με πολύ διακριτικό τρόπο. Και ξέρει να παίρνει την πιο ταλαντούχα ομάδα του ΝΒΑ και να γίνεται ο καλύτερος παίκτης της στα τελευταία κρίσιμα λεπτά” είπε ο Τζορτζ Καρλ αποθεώνοντας τον Μίλερ.

Οι Νάγκετς κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Οκλαχόμα δεν είναι ομάδα που τα παρατάει και μείωσε στους πέντε πόντους (102-97). Σε εκείνο το σημείο ο Μίλερ ξαναμπήκε στο γήπεδο και με πέντε συνεχόμενους πόντους και 5/6 βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και το δικαίωμα να πανηγυρίζει τη 12η συνεχόμενη νίκη της.

“Ξέρω ότι πολλοί δεν περίμεναν να νικήσουμε, αλλά πριν το ματς μιλήσαμε για περηφάνια, δουλέψαμε σκληρά και προπονηθήκαμε γι’ αυτό. Και στο τέλος “πληρωθήκαμε” για την προσπάθειά μας” είπε ο Μίλερ που εκτός από τους 20 πόντους μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ.

Ωστόσο, πρώτος σκόρερ του Ντένβερ ήταν ο Τάι Λόουσον με 25 πόντους, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 16 λεπτά και είχε απολογισμό 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Κέβιν Ντουράντ τελείωσε το ματς με 34 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 25 πόντους και 6 ασίστ, αλλά δεν κατάφεραν να… χαμογελάσουν στο φινάλε.

Ανατροπή και… νίκη

Μπορεί οι Κλίπερς να είχαν την υπεροχή στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά το Σακραμέντο “μίλησε” στο τέλος και πήρε τη νίκη με 116-101 επί της ομάδας του Λος Άντζελες. Αν και οι Κινγκς έχαναν με οκτώ πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, βρήκαν τις λύσεις και το πείσμα όχι μόνο να ανατρέψουν το σκηνικό αλλά να πάρουν και το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Μάρκους Θόρτον σημείωσε 25 πόντους, ο Τόνει Ντάγλας πρόσθεσε 19 εκ των οποίων τους 17 τους πέτυχε στην τελευταία περίοδο, όταν και η ομάδα του πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς και Ταιρίκ Έβανς πέτυχαν από 17 πόντους και όλοι μαζί οδήγησαν το Σακραμέντο στην πρώτη νίκη επί των Κλίπερς τα τελευταία δύο χρόνια.

Στην αντίπερα όχθη, ο Μπλέικ Γκρίφιν τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά ήταν άστοχος στο διάστημα που οι Κινγκς “έχτιζαν” την ανατροπή τους.

“Καυτό δίδυμο”

Ο Μπράντον Τζένινγκς σημείωσε 24 πόντους, ο Μόντα Έλις πρόσθεσε 21 (είχε επίσης εννέα ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, τρία κλεψίματα και τρία κοψίματα) και το Μιλγουόκι επικράτησε του Πόρτλαντ με 102-95, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα. Αν και οι άνθρωποι των Μπακς τρόμαξαν όταν ο Έλις αποχώρησε από το γήπεδο με τραυματισμό στο χέρι, αλλά ηρέμησαν όταν οι εξετάσεις έδειξαν ότι δεν έχει κάτι σοβαρό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στην επανάληψη το Μιλγουόκι μπήκε αποφασισμένο και πήρε το προβάδισμα που του έφερε και τη νίκη.

Για το Πόρτλαντ, ο Ουέσλι Μάθιους έκανε ρεκόρ καριέρας ευστοχώντας σε επτά τρίποντα (συνολικά σημείωσε 28 πόντους), ενώ ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Επιστροφή στις νίκες

Η Ιντιάνα, μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα, επέστρεψε στα θετικά μετά την επικράτησή της με 95-73 επί του Ορλάντο. Πρωταγωνιστές της νίκης ήταν οι Πολ Τζορτζ με 19 πόντους και Τάιλερ Χάνσμπουργκ που πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

“Αισθάνομαι πως αν συνεχίσουμε να παίζουμε όπως απόψε, τότε θα είμαστε σκληρή ομάδα για να μας κερδίσουν” είπε ο Τζορτζ Χιλ που πέτυχε 14 πόντους.