Η Νέα Υόρκη σημείωσε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της την ώρα που η Βοστόνη γνώριζε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της. Το Ντάλας χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση των Κλίπερς, ενώ ο Πέκοβιτς πήρε τη Μινεσότα στις… πλάτες του και την οδήγησε στην επικράτηση επί του Ντιτρόιτ.

Τα αποτελέσματα:
Βοστόνη – Νέα Υόρκη 85-100
Μινεσότα – Ντιτρόιτ 105-82
Ντάλας – Κλίπερς 109-102παρ. (97-97κ.α.)

Ανέβηκαν στη δεύτερη θέση

Οι Νικς επικράτησαν με 100-85 εκτός έδρας της Βοστόνης και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της Ανατολής, την ώρα που οι αντίπαλοί τους έπεσαν στην έβδομη. Με πρωταγωνιστή τον αναπληρωματικό Τζέι Άρ Σμιθ που σημείωσε 32 πόντους και τον Καρμέλο Άντονι που πρόσθεσε άλλους 29, η Νέα Υόρκη δεν συνάντησε προβλήματα στον δρόμο για την πέμπτη συνεχόμενη νίκη.

Πάντα θέλουμε να κερδίζουμε τη Βοστόνη. Η Νέα Υόρκη οπουδήποτε θέλει να κερδίζει τη Βοστόνη και όταν το καταφέρνουμε νιώθουμε υπέροχα” είπε ο Καρμέλο Άντονι μετά το ματς συντηρώντας έτσι την χρόνια κόντρα των δύο ομάδων.

Ωστόσο, το παιχνίδι δεν ξεκίνησε τόσο εύκολα για τους νικητές καθώς ως το δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (35-35) στο σκορ. Από εκεί και πέρα όμως, οι παίκτες του Μάικ Γούντσον βρήκαν ρυθμό, έκαναν επιμέρους σκορ 23-9 και πήραν το πάνω χέρι στο σκορ αλλά και στο ματς.

Τα πολλά λάθη ήταν ένα κομμάτι που στοίχησε ακριβά στους Σέλτικς καθώς συνολικά έκαναν 20 λάθη την ώρα που οι Νικς έκαναν μόλις 8. “Πρέπει να βγάλουμε περισσότερη ενέργεια και να αποφύγουμε τα πολλά λάθη” είπε ο Πολ Πιρς που τελείωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ για τη Βοστόνη ήταν ο Τζεφ Γκριν με 19.

Μπορούν και με τρίποντα

Αν και η Μινεσότα δεν είναι από τις ομάδες που χρησιμοποιούν το τρίποντο αρκετά για να φτάσουν στη νίκη, έδειξε πως αν χρειαστεί μπορεί να το κάνει και αυτό. Αν και με ποσοστό μόλις 29% στα τρίποντα στο πρωτάθλημα, οι Τίμπεργουλβς σημείωσαν 14 απέναντι στο Ντιτρόιτ και πήραν τη νίκη με 105-82.

Ο Νίκολα Πέκοβιτς έκανε εξαιρετικό παιχνίδι έχοντας 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέι Τζέι Μπαρέα αν και μπήκε ως αναπληρωματικός τελείωσε το παιχνίδι έχοντας κάνει ρεκόρ σεζόν με 21 πόντους. Οι Λούκ Ράιντνουρ και Ρίκι Ρούμπιο ακολούθησαν με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα με τον Ισπανόπ να μοιράζει και 9 ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γκρεγκ Μονρό είχε απολογισμό 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Χοσέ Καλντερόν σημείωσε 14 πόντους και μόλις μια ασίστ.

Δια χειρός Νοβίτσκι

Το Ντάλας, αν και χρειάστηκε την παράταση, κατάφερε να πάρει τη νίκη επί των Κλίπερς με 109-102, με τον Ντιρκ Νοβίτσκι να σημειώνει ρεκόρ σεζόν με 33 πόντους (είχε και 9 ριμπάουντ). Οκτώ από τους συνολικούς πόντους που πέτυχε ήταν στην παράταση που βοήθησαν τους Μάβερικς να πάρουν τη νίκη και να βρεθούν μια θέση πίσω από τους Λέικερς στην προσπάθειά τους για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Ρεκόρ σεζόν σημείωσε και ο Κρις Πολ, επίσης με 33 πόντους, αλλά η αστοχία των Κλίπερς στο μεγαλύτερο μέρος της παράτασης δεν του επέτρεψε να το πανηγυρίσει αναλόγως.

“Ήταν κάτι σαν ρώσικη ρουλέτα γιατί όταν κυνηγάς τον Πολ συνεχώς, υπάρχουν πολλοί καλοί παίκτες να πάρουν τα σουτ. Οπότε τζογάραμε και βγήκαμε νικητές” είπε ο προπονητής του Ντάλας Ρικ Καρλάισλ μετά το ματς.