Ο ΛεΜπρον Τζέιμς πρόσθεσε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στην καριέρα του και οδήγησε το Μαϊάμι στη νίκη επί των Λέικερς (που συνεχίζουν τις… χαμηλές πτήσεις) με 107-97. Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε στη Βοστόνη, όπου οι Σέλτικς πήραν τη νίκη μετά από τρεις παρατάσεις.

Τα αποτελέσματα:
Κλίπερς – Νέα Υόρκη 102-88
Λέικερς – Μαϊάμι 97-107
Ντένβερ – Βοστόνη 114-118 (92-92κ.α., 99-99α’ παρ., 107-107β’ παρ.)

“Καυτό” δίδυμο

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς και ο Ντουέιν Ουέιντ πήραν από.. το χέρι το Μαϊάμι και το οδήγησαν στη νίκη επί των Λέικερς που παραπαίουν, με 107-97. Ο Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους, κάτι το οποίο σημείωσε για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα και “έπιασε” στη σχετική λίστα του ΝΒΑ τους Αντριάν Ντάντλεϊ (1979) και Μόουζες Μαλόουν (1982) που είχαν καταφέρει κάτι ανάλογο.

Ο Ντουέιν Ουέιντ πρόσθεσε 30 πόντους, την ώρα που στην αντίπερα όχθη ο Κόμπε Μπράιαντ σημείωσε 28 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ. Πέραν του σταρ των Λέικερς όμως, κανείς δεν κατάφερε να τον… πλησιάσει, αφού ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας, ο Ερλ Κλαρκ είχε μόλις 18 πόντους.

“Είχαμε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν ήμασταν αρκετά καλοί” είπε ο Στιβ Νας μετά το ματς, έχοντας πετύχει 15 πόντους.

Ακόμα παίζουν

Μετά από τρεις παρατάσεις, στις οποίες καμία ομάδα δεν κατάφερε να βάλει διψήφιο αριθμό πόντων, η Βοστόνη επικράτησε με 118-114 του Ντένβερ, φτάνοντας τα επτά συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα. Ο Πολ Πιρς είχε απολογισμό 27 πόντους, 14 ριμπάουντ και 14 ασίστ και ήταν εκείνος που με τρίποντο έστειλε το ματς στην τρίτη παράταση. Ο Κέβιν Γκαρνέτ ακολούθησε με 20 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέισον Τέρι σημείωσε 26 πόντους, τους περισσότερους για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο Τέρι ήταν εκείνος που έδωσε και “αέρα” στους Σέλτικς με εύστοχο τρίποντο 1.33′ πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το 116-113 έγινε με το σουτ του έμπειρου παίκτη, το Ντένβερ απάντησε με 1/2 ελεύθερες βολές από τον Γκαλινάρι, αλλά ως εκεί, καθώς δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα.

Πρώτος σκόρερ για τους Νάγκετς ήταν ο Τάι Λόουσον με 29 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 20 λεπτά και είχε 8 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Δια χειρός Τόμας

Το Σακραμέντο πήρε τη νίκη με 117-111 επί του Χιούστον με τον Αζάια Τόμας να κάνει πλύ καλό παιχνίδι κυρίως στο τέταρτο 12λεπτο όταν και η μπάλα “έκαιγε”. Ο παίκτης των Κινγκς τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 6 ασίστ, ενώ τους ίδιους πόντους πέτυχε και ο Τζον Σάλμονς εκ των οποίων σημείωσε τους 10 στην τέταρτη περίοδο, έχοντας παράλληλα και 6 ασίστ. Το Σακραμέντο είχε και τρίτο παίκτη σε… κέφια, αφού ο ΝτεΜάρκους Κάζινς τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το Χιούστον γνώρισε την τέταρτη ήττα σε πέντε ματς, αν και ο Τζέιμς Χάρντεν τελείωσε το ματς με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. “Δεν παίξαμε άμυνα απέναντι σε όλους τους αντιπάλους” είπε ο προπονητής των Ρόκετς Κέβιν ΜακΧέιλ.