Τρομερά πράγματα έγιναν στο παρκέ του United Center του Σικάγο, όπου τα τρομερά «μωρά» της Μινεσότα την έσπρωξαν στην μεγάλη νίκη επί των Μπούλς στην παράταση, με 102-93, αναγκάζοντας τους «Ταύρους» να μείνουν χωρίς πόντο στην παράταση (93-93 ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια) για πρώτη φορά στην σύγχρονη ιστορία τους. Αντίθετα οι «Λύκοι» έφτασαν στο 3-0 μακριά από το σπίτι τους, κάτι που είχε να συμβεί 14 χρόνια. Ο τρομερός Άντριου Ουίγκινς είχε 31 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ τρομερή εμφάνιση έκανε ο 20χρονος σέντερ, Κάρλ-Άντονι Τάουνς με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Τάουνς να αποτελεί το Νο1 των φετινών ντράφτ. Ακόμα ένας rookie, ο Νεμάνια Μπιέλιτσα σκόραρε 17 πόντους (5/9 σουτ), έχοντας και 11 ριμπάουντ. Για τους Μπουλς, ο Πάου Γκασόλ (έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με φόλοου), ήταν μια ομάδα μόνος του, με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στο 7-0 έφτασαν οι πρωταθλητές στο ξεκίνημα τους στο φετινό πρωτάθλημα, μετά τη νίκη τους επί των Κινγκς με 103-94, και απέχουν δυο νίκες από το να ισοφαρίσουν το ρεκόρ που είχαν πετύχει οι Φιλαδέλφεια Ουόριορς την περίοδο 1960-61 όταν είχαν φτάσει στο 9-0. Το Γκόλντεν Στέιτ τα βρήκε σκούρα στο Sleep Train Arena του Σακραμέντο, και χρειάστηκε ο Στεφ Κάρι  (24 π. 8/18 σουτ) να πετύχει το πρώτο του τρίποντο μετά από οκτώ άστοχα, στο 5:41 πριν το τέλος, ωθώντας την ομάδα του στη νίκη, με τους Ουόριορς να έχουν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, και να επικρατούν χάρη στην πολύ καλή άμυνα τους. Στην πεντάδα ξεκίνησε σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Κώστας Κουφός, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση, φτάνοντας σε double-double, με 12 πόντους (6/9 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

aded-karfoma-bucks-nets-081115

Στην 4η διαδοχική τους έφτασαν οι Μπακς, οι οποίοι επικράτησαν στο BMO Harris Bradley Center του Μιλγουόκι του Μπρούκλιν με 94-86, με το 4-0 να αποτελεί το καλύτερο σερί νικών τους από την περίοδο 1976-77. Στον αντίποδα, οι Νετς έχουν ξεκινήσει την σεζόν με το αρνητικό 0-7, ενώ στην 4η περίοδο δεν αγωνίστηκε ο Μπρουκ Λόπεζ (20 π.), καθώς τραυματίστηκε στο δεξί πόδι, με τις ακτινογραφίες του να είναι καθαρές. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 11 πόντους (4/8 σουτ, 6 ριμπ., 2 ασίστ) σε 37 λεπτά συμμετοχής, με τον Γκρέγκ Μονρό να έχει 20 πόντους (8/16 σουτ).

Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε αναφέρει μετά το αρχικό 0-3 τον Ρόκετς, ότι θα ανακάμψει, και αυτό δείχνει να συμβαίνει με τον «μούσια» να ανεβάζει συνεχώς το κοντέρ στο σκοράρισμα. Έτσι, στο STAPLES Center του Λος Άντζελες, σε ένα κλασικό ντέρμπι της δύσης, το Χιούστον επικράτησε των Κλίπερς με 109-105, με τον Χάρντεν να έχει 46 πόντους με 5/10 τρίποντα και 13/14 βολές, γράφοντας και το 105-107 στα 32,6”. Ωστόσο, η επόμενη φάση ήταν αυτή που στιγμάτισε το παιχνίδι , με τους Κλίπερς να διαμαρτύρονται για καθαρό goaltending του Ντουάιτ Χάουαρντ στα 17,2”, με τους τρεις διαιτητές να μην βλέπουν το αντικανονικό κόψιμο τους σέντερ τον Ρόκετς. Ο Ντουάιτ Χάουαρντ, πέρα από το κόψιμο, πραγματοποίησε ολοκληρωτική εμφάνιση, έχοντας 20 πόντους (8/10 σουτ) και 20 ριμπάουντ. Ο Μπλέικ Γκρίφιν ήταν εξαιρετικός για τους Κλιπς, με 35 πόντους (14/22 σουτ) και 11 ριμπάουντ.