Παρά τον προ δύο ημερών περίπατο στο Μιλάνο, οι Σέλτικς έφτασαν στην Μαδρίτη με σεβασμό για την Ρεάλ. Η Βοστόνη, πάντως, ήταν και πάλι ανώτερη και το βράδυ της Πέμπτης (8/10) νίκησε εύκολα με 111-96 την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ολοκληρώνοντας με δύο επιτυχίες την ευρωπαϊκή περιοδεία της. Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς, μπροστά σε 12/414 θεατές, συνάντησε αντίσταση μόνο στην 1η περίοδο, στην οποία οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ και ήταν πίσω με 25-23. Στη συνέχεια, όμως, οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και ολοκληρώνοντας το 2ο δωδεκάλεπτο με επιμέρους 23-10, προηγήθηκαν 54-40 στο ημίχρονο και δεν κοίταξαν πάλι πίσω.

Η Ρεάλ κατάφερε να μειώσει και 71-63, αλλά χωρίς τους τραυματίες Ρούντι και Τέιλορ και με 26 λάθη (οι Σέλτικς είχαν 15 κλεψίματα!), 32/85 σουτ -εκ των οποίων 10/37τριπ. και μόλις 27%- δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το τέμπο της Βοστόνης. Οι Αμερικανοί (41/96 σουτ-42,7%) έφτασαν ως το +25 (με 106-81) και είχαν κορυφαίο σκόρερ τον Έιβερι Μπράντλεϊ (17π.-3/4τριπ.) και συμπαραστάτες τους Αϊζάια Τόμας (15π.), Ντέιβιντ Λι (13π.-11ριμπ.) και τον Τέρι Ρόζιερ έκπληξη από τον πάγκο (14π.-6/8 σουτ). Στην Ρεάλ δεν έφτασαν οι 24π. (4/8τριπ.-8ριμπ.) του Τρέι Τόμπκινς, οι 15π. του Ρέγες και του Γιουλ (αλλά με 4/13 σουτ), οι 13 του Ροντρίγκεθ και οι 11 του Νοτσιόνι.