Την περσινή περίοδο είχαμε την ευκαιρία να απολαμβάνουμε τέσσερις Έλληνες στο NBA, με τον αριθμό τους να μειώνεται σε δυο στην αρχή της χρονιάς, μέχρι που ο Κώστας Παπανικολάου βρήκε συμβόλαιο στο Ντένβερ, και συνάντησε τον συμπαίκτη του στην Εθνική Ανδρών, Γιάννη Αντετοκούνμπο, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που έλαβε τόπο στο Pepsi Center του Ντένβερ, με τους «Σβόλους» να επικρατούν με 103-102, σε ένα παιχνίδι θρίλερ, όπου και οι δυο ομάδες, είχαν τα δικά τους διαστήματα στο παιχνίδι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (12 π., 6/12 σουτ, 7 ριμπ., 5 ασίστ σε 29 λεπτά) βάλθηκε να κερδίσει μόνος του το παιχνίδι, όταν μπροστά στον Κένεθ Φαρίντ, σκόραρε στα 17,5” πριν το τέλος, πετυχαίνοντας το 101-102. Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση των Νάγκετς, ο εκπληκτικός σε ένα ακόμα παιχνίδι, Ντανίλο Γκαλινάρι (25 π., 4/8 τριπ., 7 ριμπ.), έκανε airball σε προσπάθεια του για το τρίποντο της νίκης, με το σουτ να καταλήγει σε πάσα, και τον Κένεθ Φαρίντ (19 π., 8/9 σουτ, 9 ριμπ.) να σκοράρει ανενόχλητος για το τελικό 103-102, με τον Κρις Μίντλεντον (13 π.) να μην μπορεί να ευστοχήσει στο τελευταία σουτ. Πολύ καλή εμφάνιση για τους νικητές έκανε και ο Εμανουέλ Μουντιέι με 16 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου πήρε 10 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 3 πόντους με 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Σίγουρα υπήρχαν πιο βατά παιχνίδια για τους Νετς ώστε να πάρουν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν, αλλά η παρέα από το Μπρούκλιν, διάλεξε το Toyota Center του Χιούστον ώστε να σπάσει το ρόδι, και με το 106-98 επί τον Ρόκετς να φτάσει στο 1-7 στο ξεκίνημα της χρονιάς. Τα πάντα το παιχνίδι κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, έχοντας 22 πόντους (5/10 σουτ) με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζο Τζόνσον με 16 πόντους και 10 ασίστ.Για το Χιούστον, που προσγειώθηκε απότομα, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 23 πόντους με 3/10 τρίποντα και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ σκόραρε 20 πόντους (10/16 σουτ), μαζεύοντας και 17 ριμπάουντ.

Τρομερό παιχνίδι έγινε και στο Time Warner Cable Arena της Σάρλοτ, όπου οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη απέναντι στους Νικς με 95-93, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Κόντι Ζελερ (12 π.) κατάφερε να σκοράρει στα 0,6” πριν το τέλος, δίνοντας αέρα δυο πόντων στην ομάδα του, υπολογίζοντας χωρίς τον Κρίσταπς Πορζίνγκις. Ο 20χρονος Λετονός φόργουορντ πήρε την μπάλα από την επαναφορά, και σκόραρε για τρεις, από την κορυφή της ρακέτας, με το καλάθι να μην μετράει, με τους διαιτητές να κρίνουν ότι η μπάλα δεν είχε φύγει από τα χέρια του, την στιγμή που μηδένιζε ο χρόνος.

Με τον ίδιο δραματικό τρόπο κρίθηκε και το παιχνίδι στην Amway Center του Ορλάντο, όπου οι Μάτζικ επικράτησαν των Λέικερς με 101-99 χάρη σε buzzer beater του Νίκολα Βούτσεβιτς (18 π., 9/16 σουτ), ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι. Όσο για τους Λέικερς, που βρίσκονται πλέον στο 1-7, δεν αγωνίστηκαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς τον Κόμπε Μπράιαντ.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ επέστρεψε στο Πόρτλαντ ως αντίπαλος μετά από εννέα σεζόν τους Μπλέιζερς και οδήγησε τους Σπερς στη νίκη με 113-101, με την υποδοχή του να γίνεται με ανάμεικτα συναισθήματα. Ο ίδιος τόνισε ότι ήταν ψυχολογικό φορτισμένος, λέγοντας ότι έχει μόνο καλά συναισθήματα για αυτή την πόλη. Στο αγωνιστικό σκέλος, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σπερς με 23 πόντους (9/18 σουτ), και μαζί με τους 20 πόντους του Κάχι Λέοναρντ, δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους.