Ο Ουόριορς έγραψαν μια ακόμα χρυσή σελίδα στην ιστορία τους, καταφέροντας να φτάσουν στο 4-3 επί των Θάντερ μετά το 96-88, γυρίζοντας μια σειρά στην οποία βρέθηκαν πίσω με 1-3, και έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν το back to back πρωτάθλημα τους, και πάλι με αντίπαλο τους Καβαλίερς τους ΛεΜπρόν Τζέιμς. Οι πρωταθλητές, οι οποίοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα της Δυτικής περιφέρειας για δεύτερη συνεχόμενη φορά, γίνονται η πρώτη ομάδα που κερδίζει πρωτάθλημα περιφέρειας, όντας πίσω με 1-3, μετά τους Σέλτικς στο μακρινό 1981, ενώ είναι η μόλις 10η ομάδα που γυρνάει σειρά.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της κανονικής περιόδου, Στεφ Κάρι πήρε στις πλάτες του την ομάδα του, και με ένα εξαιρετικό κρεσέντο, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο (είχε τους 24 από τους 36 πόντους του), κατάφερε να στείλει τους «Πολεμιστές» στον τελικό, δείχνοντας χαρακτήρα και αποτελεσματικότητα. Και όλα αυτά, από την στιγμή που οι Θάντερ ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, και έφτασαν στο +13 (22-35) στο 16′, δείχνοντας έτοιμοι να παλέψουν για την πρόκριση. Σε εκείνο το σημείο πήρε μπροστά ο Τόμπσον, ο οποίος είχε 0/7 σουτ ως εκείνο το σημείο, και με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 33-37, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με γκολ-φάουλ του Ουέσμπρουκ (42-48).

Ωστόσο, η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, με τον Κάρι να «πυροβολεί» έξω από την γραμμή των 6.75, με τον Μπίλι Ντόνοβαν να έχει τοποθετήσει στο μαρκάρισμα του τον Άνταμς, και τους «παγκίτες» Λίβινγκστον, Μπάρνς και Βαρεχάο να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια, με τους Ουόριορς να έχουν 6/12 τρίποντα, και να τρέχουν ένα επιμέρους σερί 29-12 απέναντι στους Θάντερ, οι οποίοι είχαν 0/7 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν, τρέχοντας το δικό τους επιμέρους σερί 2-9 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Ντουράντ να αντιδρά, και να καταφέρνει να γυρίσει την κατάσταση στο τελευταίο τρίλεπτο. Έτσι το 90-79 με ένα σερί  0-7, μειώθηκε σε 90-86 στο 1’40”, με τον Κάρι με απίθανο τρίποντο στα 31”, να φέρνει και πάλι την διαφορά στο +10 (96-86), καθαρίζοντας τη νίκη, και την πρόκριση.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 36 πόντους με 7/12 τρίποντα και 8 ασίστ, με τον Κλέι Τόμπσον να έχει 21 πόντους με 6/11 τρίποντα. Εξαιρετικός ήταν και ο Ντρέιμοντ Γκριν με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Θάντερ, που από το εμφατικό 3-1, κατάφεραν να χάσουν τρία συνεχόμενα παιχνίδια, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 27 πόντους (10/19 σουτ), με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να προσθέτει 19 πόντους (7/21 σουτ, 13 ασίστ), και τον Σέρζ Ιμπάκα να έχει 16 πόντους (5/11 σουτ), με το ροτέσιον του coach Ντόνοβαν να περιλαμβάνει 8 παίκτες.