Μπορεί να είναι τετριμμένο, αλλά κανείς δεν δικαιούται να υποτιμά την καρδιά του πρωταθλητή, και δεν του Σαν Αντόνιο το οποίο έχει δείξει χαρακτήρα ομάδας winner τα τελευταία χρόνια, έχοντας τον Γκρέγκ Πόποβιτς στο τιμόνι της. Έτσι, οι πρωταθλητές κατάφεραν να αλώσουν το Staples Center, και να επικρατήσουν των Κλίπερς με 111-107 στην παράταση, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1 και κάνοντας δικό τους το πλεονέκτημα έδρας. Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τιμ Ντάνκαν, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους με 14/23 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 44 αγωνιστικά λεπτά και στα 39 του χρόνια έγινε μόλις ο 5ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που πέρασε τους 5.000 πόντους στα πλέι-οφ. Ωστόσο, μεγάλη προσπάθεια έκαναν και οι Κλίπερς, οι οποίοι κατάφεραν να γυρίσουν ένα παιχνίδι στο οποίο βρέθηκαν με -10 πόντους πίσω (78-88), και με ένα επιμέρους σερί 16-4 να βρεθούν μπροστά με 94-92, και να πλησιάσουν το 2-0. Μοιραίος στάθηκε ο Μπλέικ Γκρίφιν, ο οποίος με 12” να απομένουν έχασε την μπάλα, με αποτέλεσμα οι Σπερς να βγάλουν αιφνιδιασμό, με τον Πάτι Μιλς να κερδίζει φάουλ και δυο βολές στα 8,6”, ισοφαρίζοντας σε 94-94. Στην παράταση οι Σπερς έτρεξαν ένα μικρό σερί 0-6, μετατρέποντας το 101-101 σε 101-107, κάτι που ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη. Για τους πρωταθλητές, εκτός από τον Τιμ Ντάνκαν, ο Κάχι Λέοναρντ είχε 23 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ ο Πάτι Μίλς σκόραρε 18 πόντους. Για τους Κλίπερς, που θα πρέπει να κυνηγήσουν break με την σειρά τους στο Τέξας, ο απαρηγόρητος στο φινάλε Μπλέικ Γκρίφιν ήταν τρομερός με triple-double (29 π., 12 ριμπ., 11 ασίστ), ενώ ο Κρις Πολ είχε 21 πόντους και 7 ασίστ. Πληγή για τους Κλίπερς ήταν ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν καθώς μπορεί να είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, αλλά είχε και 6/17 βολές ενώ μάρκαρε και τον Τιμ Ντάνκαν.

Στο ίδιο έργο θεατές βρέθηκαν όσοι παρακολούθησαν το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στους Γκρίζλις και τους Μπλέιζερς στο Μέμφις, καθώς οι «Αρκούδες» με κύρια δύναμη την τρομερή άμυνα τους, σημείο κατατεθέν τους την φετινή σεζόν, έφτασαν στο άνετο 97-82 και στο 2-0, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης. Το μοναδικό σημείο που μπόρεσαν να να δείξουν την αντίσταση τους οι φιλοξενούμενοι ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν και προηγήθηκαν με 2-10 και 19-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να ακολουθήσουν το σκορ στη συνέχεια. Πολύ καλή εμφάνιση για τους Γκρίζλις είχαν οι Κούρτνεϊ Λι με 18 πόντους (8/11 σουτ), Μάικ Κόνλεϊ (18 π., 6 ασίστ) και Μαρκ Γκασόλ (15 π., 4/15 σουτ), ενώ παίκτης κλειδί και στο δεύτερο παιχνίδι ήταν ο Μπένο Ούντριχ με 10 πόντους, δίνοντας έτσι τις απαραίτητες ανάσες στον Μάικ Κόνλεϊ (δεν είναι ακόμα απόλυτα έτοιμος). Για τους Μπλέιζερς, που φαντάζουν ανήμποροι να αντιδράσουν, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ είχε 24 πόντους (14 ριμπ. με 7/20 σουτ), ενώ άστοχος ήταν και ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 18 πόντους (5/16 σουτ). Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για σχεδόν 13 λεπτά έχοντας 4 πόντους (2/4 σουτ, 2 ριμπ.), ενώ ο Νικ Καλάθης πάτησε στο παρκέ για μόλις 48” κάνοντας μόνο ένα φάουλ.

Δύσκολα τα βρήκαν και στο δεύτερο τους παιχνίδι με τους Νετς, οι Χοκς, οι οποίοι ωστόσο φάνηκαν ψύχραιμοι και σχετικά τυχεροί και μετά το 96-91 έφτασαν την σειρά τους στο 2-0. Η Ατλάντα είχε το προβάδισμα στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τους μαχητικούς Νετς να καταφέρνουν να μειώσουν το σκορ σε 90-89 και 93-91, με τον Ντερόν Ουίλιαμς να αστοχεί σε ελεύθερο σουτ από την αριστερή γωνία, με τον Κάιλ Κόρβερ με 2 βολές να γράφει το 95-91, σφραγίζοντας τη νίκη. Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν ο Πολ Μίλσαπ με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ το triple-double άγγιξε ο Αλ Χόρφορντ έχοντας 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Θετικοί ήταν και οι Κάιλ Κόρβερ με 17 πόντους, Τζεφ Τιγκ με 16 πόντους (6 ασίστ) και Ντένις Σρόντερ με 12 πόντους (6 ασίστ). Για το Μπρούκλιν, που δείχνει να μάχεται για ότι του αναλογεί, ο Τζάρετ Τζακ σκόραρε 23 πόντους, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 20 πόντους. Μοιραίος ήταν ο αρνητικός Ντερόν Ουίλιαμς, ο οποίος είχε 2 πόντους με 1/7 σουτ, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.