Καμία ομάδα δεν έχει επιστρέψει από το εις βάρος της 3-1 στην ιστορία των Τελικών. Και μόλις 2 (Νικς το 1951 με Ρότσεστερ και Λέικερς το 1966 με Σελτικς) κατάφεραν να φτάσουν στο 7ο ματς… Οι Καβς, πάντως, θα έχουν την δική τους ευκαιρία, καθώς επιβλήθηκαν 112-97 των Ουόριορς μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ τα ξημερώματα της Τρίτης (14/6) και μείωσαν σε 3-2! Το Κλίβελαντ, χάρη στην «παράσταση» των ΛεΜπρον Τζέιμς και Κάιρι Ίρβινγκ, που σκόραραν από 41π. και έγιναν οι πρώτοι συμπαίκτες στην ιστορία των Τελικών που σκοράρουν 40+π., έστειλε τη σειρά πίσω στο Οχάιο για 6ο παιχνίδι τα ξημερώματα της Παρασκευής και ευελπιστεί να επιστρέψει στο Όκλαντ και για Game 7. Οι Καβαλίερς υποχρέωσαν τους πρωταθλητές στην μόλις 2η φετινή εντός έδρας ήττα στα πλέι-οφς (μετρούν 11-2) και στην 4η σε όλη τη σεζόν (είχαν 39-2 στην κανονική περίοδο) και χάλασαν το πρώτο «ματς-μπολ» τους και την ελπίδα για γιορτή για τον 2ο συνεχόμενο και συνολικά 5ο τίτλο τους, εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Ντρέιμοντ Γκριν, η οποία είχε εξαρχής θεωρητικό κόστος για την ομάδα του Στιβ Κερ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πανηγύρισαν μόνο λόγω του επιθετικού κρεσέντο των ΛεΜπρον και Ίρβινγκ, οι οποίοι έγιναν το πρώτο δίδυμο -και ως αντίπαλοι- που σκοράρει 40+π. σε Τελικό ΝΒΑ μετά τους Σακίλ Ο’Νιλ και Άλεν Άιβερσον από την 1η αναμέτρηση Λέικερς-Σίξερς το 2001, αλλά και από την αμυντική βελτίωσή τους στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Τάιρον Λου, αν και δέχθηκαν 61π. ως την ανάπαυλα (σκορ 61-61), υποχρέωσαν τους Ουόριορς σε μόνο 36π. στο δεύτερο μέρος και τους εγκλώβισαν κυρίως στην 4η περίοδο (13π.). Οι Καβς κατάφεραν να ξεφύγουν με 102-92 στο 41΄, αλλά από τη στιγμή που ο Στεφ Κάρι μείωσε σε 102-96 στα 6:39΄΄ για το φινάλε, δεν επέτρεψαν στο Γκόλντεν Στέιτ να πετύχει άλλο καλάθι εντός πεδιάς ως το φινάλε και δέχθηκαν μόλις 1 πόντο από βολή!!! Σε εκείνο το σημείο, στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Ίρβινγκ σκόραρε 10 συνεχόμενους πόντους για το 109-96 και ολοκλήρωσε το εκπληκτικό παιχνίδι του με 17/24 σουτ και 6 ασίστ! Έχοντας λάβει την σκυτάλη από τον Τζέιμς, που είχε επίσης 41π. με 16/30 σουτ, αλλά και 16ριμπ.-7ασ.-3κοψ. και 2 λάθη (είχε 8 στο 4ο ματς). Και έγινε ο πρώτος παίκτης με 40+π.-15+ριμπ.-5+ασ. σε Τελικό, μετά τον Σακίλ του 1ου αγώνα του 2001.

Οι Καβαλίερς, με 25π. του ΛεΜπρον και 18 του Ίρβινγκ ως το ημίχρονο, βρέθηκαν στο 61-61 παρά το σπουδαίο 2ο δωδεκάλεπτο του Κλέι Τόμπσον, που σημείωσε 18π. στο ίδιο διάστημα και είχε 26 με 6/8τριπ. ως την ανάπαυλα! Οι Ουόριορς μέτρησαν 11/21τριπ. ως εκείνο το σημείο και έδειχναν ικανοί να καταρρίψουν εκ νέου το ρεκόρ Τελικών που πέτυχαν στον 4ο αγώνα (με 17 εύστοχα), όμως στην στο 2ο μέρος είχαν μόλις 3/23 από τα 7,25μ., για να ολοκληρώσουν την αναμέτρηση με 14/42… Η εξέλιξη για τους γηπεδούχους άρχισε να φαίνεται από την 3η περίοδο, στην οποία είχαν 7/24 σουτ (2/11τριπ.) και οι Καβαλίερς, με 11/18 σουτ είχαν επιμέρους σκορ 32-23 για το 93-84! Επιπλέον, οι παίκτες του κόουτς Κερ είχαν 17 λάθη και οι φιλοξενούμενοι μπορεί να υπέπεσαν σε 16, όμως μέτρησαν μόνο 5 στο 2ο ημίχρονο και είχαν 8 από το… 1ο δωδεκάλεπτο. Ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι οι ΛεΜπρον και Ίρβινγκ είχαν περισσότερα εύστοχα σουτ (33/54) από όλους τους Ουόριορς (32/88) και σε όλους τους Τελικούς, ηττημένη είναι η ομάδα που μένει κάτω από τους 100π..

Πλήγμα για το Γκόλντεν Στέιτ και ο τραυματισμός του Άντριου Μπόγκουτ στο γόνατο. Ο Αυστραλός σέντερ έπεσε άτσαλα έπειτα από σύγκρουση με τον Τζέι-Αρ Σμιθ στο 26΄ και αποχώρησε, αφού δεν μπορούσε να πατήσει το αριστερό πόδι και εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά… Για τους Καβς, ο Κάιρι Ίρβινγκ δήλωσε μετά το τέλος του ματς ότι «μείναμε επιθετικοί σε όλο το παιχνίδι και πολλά κρίθηκαν από τον τύπο που στέκεται δίπλα μου», δείχνοντας τον ΛεΜπρον Τζέιμς. Ο γκαρντ του Κλίβελαντ πρόσθεσε πως «επιτεθήκαμε σε όλα τα ματς-απ των αντιπάλων και δεν θέλω να μιλήσω για την δική μου απόδοση, αφού δεν θα ήμασταν σε αυτή τη θέση χωρίς τον ΛεΜπρον. Μείναμε συγκεντρωμένοι στο πλάνο μας και νικήσαμε». Ο Τζέιμς, από την πλευρά του, σχολίασε ότι «παρουσιαστήκαμε έτοιμοι και αγωνιστικά και ψυχολογικά και δεν μας επηρέασαν όσα έγιναν εκτός παρκέ. Μόνο ό,τι γίνεται μέσα στις 4 γραμμές μετράει και δεν θέλαμε τίποτε άλλο από μία νέα μέρα για να επιβιώσουμε, κόντρα σε μία σπουδαία ομάδα που είναι πρωταθλήτρια». Σε ό,τι αφορά το μεγάλο ματς του Ίρβινγκ, ο ΛεΜπρον τόνισε πως «είναι ένα ταπεινό παιδί και θα γίνει ένας από τους κορυφαίους».

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Ιγκουοντάλα 15 (1/4τριπ.-11ριμπ.-6ασ.), Μπαρνς 5 (1/6τριπ.), Μπόγκουτ, Τόμπσον 37 (5/9διπ.-6/11τριπ.), Κάρι 25 (3/7διπ.-5/14τριπ.-7ριμπ.-4ασ.), Εζέλι 2, ΜακΑντου, Μπαρμπόσα 3 (1), Λίβινγκστον 7, Βαρεζάο 3 (3/8βολ.), Σπέιτς, Ρας.
ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Λου): Τζέιμς 41 (12/22διπ.-4/8τριπ.-16ριμπ.-7ασ.-3κοψ.), Λαβ 2 (1/2διπ.-0/3τριπ.), Τόμπσον 6 (1/3διπ.-4/10βολ.-16ριμπ.), Σμιθ 10 (1), Ίρβινγκ (12/17διπ.-5/7τριπ.-6ασ.), Τζέφερσον 8, Ντελαβεντόβα, Ουίλιαμς, Μοζγκόφ, Ν. Τζόουνς, Τ. Τζόουνς, Σάμπερτ 4.