Αγριεμένος επέστρεψε από την τιμωρία του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ξεκινώντας φουριόζος το παιχνίδι με τους Ουίζαρντς στo BMO Harris Bradley Center του Μιλγουόκι, αλλά το τρομερό του ξεκίνημα δεν ήταν ικανό να αποσοβήσει την δεύτερη ήττα των «Ελαφιών», με την ομάδα της Πρωτεύουσας να φτάνει στο 2-0, επικρατώντας με 118-113, βλέποντας τον Μπράντλεϊ Μπίαλ να κάνει τρομερό finish, αναγκάζοντας τον Τζον Ουόλ να αναφέρει ότι ο Μπίαλ πήρε τον ρόλο του. Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε τους 23 από τους 27 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο (δεν έφτασε για 2 πόντους το ρεκόρ καριέρας τους) έχοντας συνολικά 9/15 σουτ, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη. Έτσι οι Μπάκς προηγήθηκαν με 31-18 λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου, με τους «Μάγους» να γυρίζουν την κατάσταση, και με 7/9 τρίποντα στην 4η περίοδο να παίρνουν τη νίκη. Ο Μπράντλεϊ Μπίαλ πέτυχε τους 14 από τους 26 συνολικά πόντους του στην τελευταία περίοδο (5/6 τρίποντα), ενώ σημαντική βοήθεια προσέφερε και ο Ραμόν Σέσιονς, ο οποίος πέτυχε τους 11 από τους 23 πόντους του επίσης στην 4η περιόδο (8/12 σουτ).

Μυθικό παιχνίδι έγινε στο Amway Center του Ορλάντο, όπου σε μια αναμέτρηση που οι άμυνες δεν είχαν την τιμητική τους, οι Θάντερ κατάφεραν να αποδράσουν, κερδίζοντας στην δεύτερη παράταση τους Μάτζικ με 139-136, σε μια αναμέτρηση που βάζει από νωρίς υποψηφιότητα για το παιχνίδι της σεζόν. Οι γηπεδούχοι ήταν η ομάδα που είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας στο +18 (81-63) στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά έχοντας απέναντι σου τους Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ, σίγουρα τίποτα δεν τελειώνει. Οι δυο σουπερ σταρ της Οκλαχόμα πέτυχαν μαζί 91 πόντους!!!, με τον πρώτο να ισοφαρίζει σε 114-114 στα 13” πριν το τέλος της κανονικής περίοδο. Ο φοβερός Βίκτορ Ολαντίπο με τρίποντο στα 3” έδειξε να δίνει τη νίκη στην ομάδα του (117-113), για να ισοφαρίσει με τρίποντο λίγο πιο κάτω από το κέντρο ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, για το 117-117. Στο τέλος της 1ης παράτασης, οι Θάντερ ήταν αυτοί που ένιωσαν πως είναι να ισοφαρίζεσαι σε νεκρό χρόνο, με τον Βίκτορ Ολαντίπο να πετυχαίνει με τρίποντο στο 126-126. Ωστόσο, στο τέλος της 2ης παράτασης, ο Κέβιν Ντουράντ αποφάσισε να μην επιτρέψει σε κανέναν να σουτάρει, και έτσι με δυο κοψίματα σε Εβαν Φουρνιέρ και Βίκτρο Ολαντίπο, καθάρισε τη νίκη, τονίζοντας στο φινάλε, ότι τέτοια παιχνίδια τον βοηθάνε να βρει ρυθμό. Ο ίδιος πέτυχε 43 πόντους με 15/30 σουτ, 12 ριμπάουντ, με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να σκοράρει 48 πόντους με 17/36 σουτ (1 μόλις τρίποντο), 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για το Ορλάντο, έξι παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τομπίας Χάρις να έχει 30 πόντους (9/19 σουτ, 9 ριμπ.), και τον Νίκολα Βούτσεβιτς να έχει 26 πόντους (10/14 σουτ). Ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε 21 πόντους με 8/27 σουτ, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, κάνοντας ένα τρομερό triple-double.

Στο Toyota Center του Χιούστον, ο Στέφ Κάρι έδωσε ένα ακόμα μάθημα στο κοινό τον Ρόκετς, και απέδειξε σε όλους ποιος είναι ο πραγματικός MVP, με τους Πρωταθλητές να κερδίζουν με άνεση μέσα το Χιούστον με 112-92, σε μια επανάληψη των περσινών τελικών της Δύσης. Ο Στεφ Κάρι, μάλλον θέλησε να κάνει το κοινό να σωπάσει, ακούγοντας το να φωνάζει υπέρ του Τζέιμς Χάρντεν, λέγοντας πως αυτός είναι ο πραγματικός MVP. Ο Κάρι πέτυχε 25 πόντους με 4/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, τονίζοντας με έμφαση, πως οι κορυφαίοι παίκτες θα πρέπει να βρίσκουν τρόπους κάθε χρονιά να γίνονται καλύτεροι και πιο έξυπνοι. Στον αντίποδα, οι Ρόκετς, που ξεκίνησαν με 0-2, με δυο εντός έδρας ήττες, είδαν και πάλι τον Τζέιμς Χάρντεν να είναι σε μέτριο βράδυ, έχοντας 16 πόντους με 1/10 τρίποντα.

Κάθε φορά που θα αγωνίζεται ο ΛεΜπρον Τζέιμς απέναντι στους Χιτ, αποτελεί είδηση, με τον «Βασιλιά» να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, και να οδηγεί τους Καβς στη νίκη με 102-92 στο Quicken Loans Arena του Κλίβελαντ. Ο ΛεΜπρόν είχε 29 πόντους με 13/19 σουτ, με τον Κέβιν Λοβ, να είναι άξιος συμπαραστάτης του με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Τζέιμς να δηλώνει ότι ο Λοβ είναι το επίκεντρο της ομάδας. Για το Μαϊάμι, που υπέστη την πρώτη του ήττα, ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 25 πόντους (8/15 σουτ) και ο Κρις Μπος 16 πόντους.

koufos-kings-lakers-3010151

Με ένα ακόμα ρεκόρ συνδυάστηκε ένα παιχνίδι του Κόμπε Μπράιαντ, ο οποίος ξεπέρασε κατά την διάρκεια του αγώνα τον άλλοτε συμπαίκτη του, Σακίλ Ο’Νιλ στην 5η θέση όλων των εποχών στα εύστοχα σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει τους Λέικερς στη νίκη, καθώς αυτοί ηττήθηκαν στο Σακραμέντο από τους Κίνγκς με 132-114, σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Οι «Βασιλιάδες» πέτυχαν 80 πόντους μέσα στην ρακέτα, διαλύοντας κάθε αντίσταση των «Λιμνανθρώπων». Από 21 πόντους είχαν ο ΝτεΜάρκους Κάζινς (11 ριμπ.) και Ραζόν Ρόντο (9/13 σουτ, 8 ασίστ). Ο Κώστας Κουφός είχε 8 πόντους με 4/11 σουτ και 10 ριμπάουντ. Για τους Λέικερς, ο Τζόρτναν Κλάρκσον είχε 22 πόντους με 10/15 σουτ, και ο Κόμπε Μπράιαντ σκόραρε 13 πόντους με 1/8 τρίποντα.