Τα “Ελάφια” δεν έπεισαν στο Παρίσι και για τρία δωδεκάλεπτα δεν… θύμιζαν την ομάδα που θαυμάζαμε μέχρι σήμερα. Όμως, στην τελευταία περίοδο τα πάντα άλλαξαν και οι Μιλγουόκι Μπακς καθοδηγούμενοι από τον “Greek Freak” χάρισαν θέαμα στο κοινό και έφτασαν σχετικά εύκολα στην τελική επικράτηση με 116-103.

Ο MVP του “μαγικού κόσμου” του NBA σταμάτησε στους 30 πόντους ενώ είχε και 16 ριμπάουντ βοηθώντας την ομάδα του Μάικ Μπούντενχόλζερ να πανηγυρίσει την όγδοη σερί της νίκη.

Οι Μπακς είχαν βρεθεί στο -8 με τρία λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά έκαναν ένα επιμέρους σκορ 27-9 για να πάρουν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ την οποία δεν έχασαν ως το φινάλε. O Αντετοκούνμπο στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο είχε 13 πόντους και δύο ασίστ!

Ο Έρικ Μπλέντσο σημείωσε 20 πόντους, ο Τζορτζ Χιλ 16, ο Κρις Μίντλετον 14 και ο Μπρουκ Λόπεζ 12 πόντους. Για τους Χόρνετς ο Μαλίκ Μονκ με 31 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα συνολικά για να ακολουθήσουν οι Ντεβόντε Γκρέιαμ με 19, Μαλίκ Μονκ με 18 και Τέρι Ροζίερ με 13.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-24, 55-50, 78-78, 103-116

Σάρλοτ Χόρνετς (Μπορέγκο): Μπατούμ 5, Ουάσινγκτον 3, Ζέλερ 8, Γκρέιαμ 19 (4), Ροζίερ 13 (2), Μονκ 31, Γουίλιαμς 18 (4), Μπρίτζες 3 (1), Μπιγιόμπο, Ερνανγκόμεθ 3

Μιλγουόκι Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 14 (2), Αντετοκούνμπο 30, Λόπεζ 12 (2), Μάθιους 2, Μπλέντσο 20 (1), ΝτιΒιντσέντζο 8 (1), Χιλ 16 (2), Ιλιασόβα 3, Κόρβερ 9 (2), Μπέντερ, Κόνατον, Θανάσης Αντετοκούνμπο