Μεγάλη νίκη σημείωσαν οι Τορόντο Ράπτορς στην έδρα τους απέναντι στους Μαϊάμι Χιτ με 99-91 και πλέον προηγούνται στην σειρά των playoffs του ΝΒΑ με 3-2 και χρειάζονται ακόμα μία νίκη για να πάνε στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας και συναντήσουν τους Κλίβελαντ Καβαλίερς τυο Λεμπρόν Τζείμς.Οι γηπεδούχοι μπήκανς από την αρχή δυνατά και είχαν μία διαφορά άνω των 10 πόντων σχεδόν σε όλο το παιχνίδ και κάποια στιγμη προηγήθηκαν και με +20.Αλλά προς το τέλος οι Χιτ αντέδρασαν και παραλίγο να κλέψουν το ματς όμως οι ΝτεΡοζαν(34π.) και Λόουρι(25π.) έδωσαν την νίκη στην ομάδα τους.Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Μαϊάμι όπου αν νικήσουν οι γηπεδούχοι στέλνουν την σειρά σε 7ο παιχνίδι στο Τορόντο ή σε περίπτωση που κάνουν 2ο μπρέικ οι Ράπτορς στην σειρά προκρίνονται στους Τελικούς της Ανατολής.

Το ματς:

Στα πρώτα έξι λεπτα του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν στο σκορ με 17-4 με τον Ντεμάρ ΝτεΡοζαν να έχει 10 πόντους και να δέιχνει εκείνος και οι συμπαίκτες του ότι θέλουν πολύ την νίκη.Μάλιστα έφτασαν ακόμα και στο +16(26-10) χάρη σε δύο τρίποντα των Λόουρι και Κάρολ.Όμως το Μαϊάμι αντέδρασε και μείωσε με ένα σερί 8-2 και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ράπτορς να προηγούνται με 28-18.Με τους Λόουρι και ΝτεΡοζαν να έχουν 19 από τους 28 πόντους της ομάδας τους.

Στο δεύτερο δεκάλπετο οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν καλάθια και η διαφορά ήταν συνέχεια στους 10-12 πόντους.Όμως οι Ράπτορς ξέσπασαν και έφτασαν στο +19 (53-34) 4 λεπτά πρίν το τέλος του ημιχρόνου με πρωταγωνιστές τους Μπιγιόμπο(10π.4ριμπ.4μπλοκ),Ζόζεφ(5ποντ.3ασιστ) και Λόουρι(16ποντ.6ριμπ.4ασιστ,3κλεψ.).Πάντως η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα ξύπνησε και με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 με τους 8 πόντους να έιναι του Γκόραν Ντράγκιτς μείωσε σε 55-45 και έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος του παιχνιδιού.Το Τορόντο κράτησε διψήφια διαφορά στο τέλος χάρη στα 5/8 τρίποντα ενώ το Μαιάμι έμεινε ζωντανό με τα 8 επιθετικά ριμπαουντ που πήρε.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και τον ΝτεΡοζαν να σημειώνει 9 πόντους σε 5 λεπτά και να στέλνει την διαφορά στο +12(70-58) με τους Χιτ να μην είναι καθόλου συγκεντωμένοι στην άμυνα και τον κόουτς Σπόελστρα να είναι ιδιαίτερα προβληματισμένος.Στη συνέχει η κατάσταση δεν άλλαξε και το δεκάλπετο έκλεισε με 75-62 και τους Ράπτορς να έχουν ένα σοβαρό προβάδισμα για το τελευταίο μέρος του αγώνα.Όμως ανησυχία προκάλεσε στις τάξεις των γηπεδούχων ο τραυματισμός του Κάρολ στον καρπό σε μία φάση που έκανε επιθετικό φάουλ στον Ντράγκιτς και έπεσε άτσαλα στο παρκέ.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα άρχισε με το Τορόντο να κρατάει την διαφορά των 12 πόντων και των ΝτεΡόζαν να φτάνει τους 23 πόντους αλλά στο 7ο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου χτύπησε στο δάχτυλο του χεριού του και έφυγε αμέσως για τα αποδυτήρια και μάλιστα έδειχνε να πονάει αρκετά.Έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία και με 2 τρίποντα του Ρίτσαρντσον μείωσαν σε 84-77 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.Η διαφορά μάλιστα μειώθηκε με 3 λεπτά να απομένουν στους 5 πόντους (88-83) χάρη σε 2 λέι απ του Τζόνσον(11ποντ.)και τους Χιτ να διεκδικούν πλέον το διπλό παρότι βρέθηκαν στο -20 σε κάποια σημεία του αγώνα.Στο τελυταίο λεπτό παρότι το σκορ ήταν 88-87 δύο εύστοχες βολές του ΝτεΡοζαν που επέστρεψε υγιής,ένα λαθος του Ντράγκιτς και ένα τρίποντο του Λόουρι έστειλαν την διαφορά στο +6(93-87) για τους Ράποτορς με 52 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος.Ο Ουέιντ σκόραρε 4 πόντους και ο Λόουρι ευστόχησε σε ένα δίποντο και έτσι το σκορ διαμορφώθηκε σε 95-91 με 21 δεύτερα για το τέλος και το Μαιάμι άρχισε να κάνει φάουλ και να στέλνει τους γηπεδούχους στις βολές.Ο ΝτεΡοζαν(10/10 βολές) ευστόχησε σε 4/4 βολές ενώ ενδοιάμεσα είχε αστοχήσει σε σουτ τριών ο Ουέιντ και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 99-91.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Ντεμάρ ΝτεΡοζαν με 34 πόντους (11/22 σουτ) και 4 ριμπαόυντ και ο Κάιλ Λόουρι με 25 πόντους,9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.Από την πλευρά των ηττημένων του Μαϊάμι ξεχώρισαν ο Ουέιντ με 20 πόντους και 7 ριμπαόυντ και ο Ρίτσαρντσον με 13 πόντους και 3/5 τρίποντα.