Πολύ σκληροί για να «πεθάνουν» οι Σέλτικς!

Οι «κέλτες» βρέθηκαν να χάνουν με 22 πόντους στη δεύτερη περίοδο, όμως γύρισαν το παιχνίδι και επικράτησαν με 108-103 των Σίξερς και πλέον προηγούνται με 2-0 στη σειρά.

Για τους θριαμβευτές, ο Ροζίερ είχε 20 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, με τον Τέιτουμ να είναι πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και ο Σμαρτ να προσθέτει άλλους 19 πόντους.

Για τους ηττημένους, ο Ρέντικ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, ο Κόβινγκτον σημείωσε 22 πόντους και ο Εμπίντ έκανε double double με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Σίξερς προηγήθηκαν με 48-26 στο 18’, όμως οι Σέλτικς αντέδρασαν, μείωσαν και πήγαν στα αποδυτήρια με –5 (51-56). Στην επανάληψη, προηγήθηκαν για πρώτη φορά (64-63), ενώ στο 33 ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (74-66). Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (88-93 43’), ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 16-4 πήραν προβάδισμα με 7 πόντους (104-97 47’) και πήραν εν τέλει τη νίκη και έκαναν το 2-0 στη σειρά.