Με μια μαγική τέταρτη περίοδο, και ένα φρενήρη ρυθμό, οι Θάντερ κατάφεραν να επικρατήσουν με 111-97 των Σπερς και να ισοφαρίσουν την ημιτελική σειρά σε 2-2, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στη συνέχεια, η οποία πλέον μεταφέρεται στο Τέξας, με τα «Σπιρούνια» να συνεχίζουν να έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Σπερς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, και έχοντας καταφέρει να ελέγξουν τον ρυθμό, αλλά και να εκνευρίσουν τον Ουέστμπρουκ, προηγήθηκαν με 20-31 στο 14′, με τους γηπεδούχους να πιάνουν το σκορ στο 20′ (40-40), αλλά να μένουν και πάλι πίσω στο ημίχρονο με 45-53, έχοντας τον Πάρκερ σε εξαιρετικό βράδυ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 77-81 για το συγκρότημα του Γκρέγκ Πόποβιτς, αλλά η 4η περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Ντουράντ. Ο «KD» πέτυχε τους 17 πόντους του σε αυτό το χρονικό διάστημα (νίκησε μόνος του τους Σπερς με 17-16), ο Ουέστμπρουκ μοίραζε την μια ασίστ μετά την άλλη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να δώσουν τρελό ρυθμό, κερδίζοντας με άνεση το παιχνίδι στο φινάλε.

Kevin Durant recorded his 6th 40 Pt playoff game, 2nd most in the past 7 seasons.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης NBA on ESPN (@nbaonespn) στις

Ο Κέβιν Ντουράντ θέλησε να κάνει το καλύτερο δώρο στην μητέρα του Ουάντα, στην ημέρα της μητέρας, έχοντας 41 πόντους (14/25 σουτ, 5 ριμπ., 4 ασίστ), φτάνοντας για έκτη φορά στην καριέρα του στα playoffs σε +40 πόντους, ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε μόλις 14 πόντους για τα δεδομένα του (5/18 σουτ), μοιράζοντας ωστόσο 15 ασίστ, με τους υπεύθυνους της στατιστικής να αναφέρουν ότι Ντουράντ και Ουέστμπρουκ, προσθέτοντας πόντους και ασίστ, προσέφεραν 82 πόντους στην ομάδα του. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντιόν Ουέιτερς με 17 πόντους (7/9 σουτ). Για τους Σπερς, που δυσκολεύονται αρκετά με τους γρήγορους Θάντερ, ο Τόνι Πάρκερ είχε 22 πόντους (10/16 σουτ), με τον Κάχι Λέοναρντ να προσθέτει 21 πόντους (7/19 σουτ) και τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ 20 πόντους (8/18 σουτ). Για πρώτη φορά στην 19χρονη καριέρα του ο Τιμ Ντάνκαν έμεινε χωρίς πόντο σε παιχνίδι των playoffs, χωρίς να πάρει προσπάθεια σε 12 λεπτά συμμετοχής.