Παιχνίδια που κρίθηκαν στην παράταση, αλλά και στον πόντο είχε η χθεσινή βραδιά στο πρωτάθλημα του ΝΒΑ. Οι Νετς έγιναν το… νέο αφεντικό (έστω για ένα ματς) στη Νέα Υόρκη και επιβλήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο των Νικς, το Μιλγουόκι κέρδισε στον πόντο το Σικάγο, ενώ η Γιούτα σημείωσε δύο πόντους περισσότερους από το Ντένβερ για να κατακτήσει τη νίκη.

Το νέο αφεντικό (;)

Οι Νετς χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Νέας Υόρκης στο πρώτο μεταξύ τους ματς. Η ομάδα του Μπρούκλιν επικράτησε με 96-89 (84-84κ.α.) κερδίζοντας παράλληλα και το κοινό που βρέθηκε στο γήπεδο για να παρακολουθήσει το εξαιρετικό -όπως εξελίχθηκε- παιχνίδι.

“Ήταν φανταστικό. Ήταν πολύ καλή στιγμή για τους φιλάθλους μας. Έχοντας δύο πολύ καλές ομάδες στη Νέα Υόρκη, οι φίλαθλοι είναι στην καλύτερη θέση από όλους” δήλωσε μετά το ματς ο Μπρούκ Λόπεζ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Ντερόν Ουίλιαμς είχε απολογισμό 16 πόντους και 14 ασίστ, ενώ ο Τζέρι Στακχάουζ πρόσθεσε 14 πόντους εκ των οποίων το τρίποντο 3:31 λεπτά πριν το φινάλε της παράτασης που έδωσε και το προβάδισμα στους Νετς.

Ο Καρμέλο Άντονι έκανε ό,τι μπορούσε για να στεφθεί νικητής, όμως οι 35 πόντοι και τα 13 ριμπάουντ που σημείωσε δεν ήταν αρκετά για να αντισταθούν στους Νετς. Ο Τάισον Τσάντλερ πρόσθεσε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, όμως οι δύο παίκτες κανένας άλλος δεν κατάφερε να σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων.

Ανατροπή και νίκη

Το Μιλγουόκι επικράτησε με 93-92 του Σικάγο, ανατρέποντας διαφορά 27 πόντων που υπήρχε στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Με τους αναπληρωματικούς να κάνουν… παιχνίδι και να δίνουν επιμέρους σκορ 31-4, οι Μπακς πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήραν το θετικό αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Ερσάν Ιλιάσοβα σημείωσε τους 14 από τους 18 συνολικούς πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, εκ των οποίων τους 12 στην τέταρτη περίοδο οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη, αλλά και στην πρώτη θέση της περιφέρειας. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τέταρτο 12λεπτο ο Σκοτ Σκάιλς χρησιμοποίησε μόνο “αναπληρωματικούς” παίκτες (Ιλιάσοβα, Ούντοχ, Ούντριχ, Ντανλίβι, Λαμπ).

Για τους Μπουλς, ο Ρίτσαρντ Χάμιλτον σημείωσε ρεκόρ σεζόν με 30 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να γίνει “ήρωας” καθώς αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε στα τελευταία δευτερόλεπτα και θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Με υπογραφή Τζέφερσον

Η Γιούτα επικράτησε με 105-103 του Ντένβερ με τον Αλ Τζέφερσον να σημειώνει 28 πόντους κάτι το οποίο αποτελεί ρεκόρ για τη φετινή σεζόν, ενώ ο Ντέρικ Φέιβορς είχε απολογισμό 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, έχοντας 7/9 ελεύθερες βολές.

Οι Νάγκετς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Τάι Λόουσον “κλείστηκε” από δύο αντιπάλους και δεν μπόρεσε ούτε να σουτάρει ούτε να πασάρει στον Μπρούερ εντός χρόνου.

Για το Ντένβερ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κένεθ Φάριεντ που σημείωσε 21 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 28 λεπτά και είχε απολογισμός 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.