Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής (7/12) η Ατλάντα, που επικράτησε 96-84 του Ντένβερ και με την 6η διαδοχική νίκη της, «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της Σάουθιστ! Οι Χοκς ανεβάζουν στροφές και έφτασαν σε ρεκόρ 13-6, όσο ακριβώς και οι Ουίζαρντς μετά την ήττα τους στη Βοστόνη, λίγη ώρα νωρίτερα. Ωστόσο, είναι για την ώρα στην 1η θέση της υπο-Περιφέρειάς τους και πλέον και στην 2η της Ανατολής, καθώς εκτός από το καλό σουτ-σήμα κατατεθέν τους, παίζουν εσχάτως και εξαιρετική άμυνα. Τα «Γεράκια» κατάφεραν να επιβληθούν των Νάγκετς παίρνοντας προβάδισμα από την αρχή και με 10π. του Κάιλ Κόρβερ στην 1η περίοδο, βρέθηκαν στο +11, με 32-21 στο 12΄. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους γηπεδούχους, αφού έχοντας περισσότερες λύσεις (Σρέντερ, Χόρφορντ, Μακ), έφτασαν στο 57-36 του ημιχρόνου.

Η μεγαλύτερη διαφορά για την Ατλάντα ήταν το +24 (με 60-36) του 25΄, όμως οι Νάγκετς επιχείρησαν να «επιστρέψουν» στο ματς και στην 3η περίοδο, με μπροστάρη τον Ουίλσον Τσάντλερ (12π. στο 3ο δωδεκάλεπτο), κατόρθωσαν να μειώσουν σε 74-64 στο 35΄. Παρόλα αυτά, η άμυνα των Χοκς έκρινε τα πάντα στο τέλος. Η Ατλάντα δέχεται κατά μ.ο. 100,2π. φέτος, όμως στο σερί των 6 νικών έχει υποχρεώσει τους αντιπάλους της σε λιγότερους από 99π. τέσσερις φορές (τις δύο μάλιστα δέχτηκαν 75!) και έκανε το ίδιο και με το Ντένβερ, το οποίο απλώς μείωσε ως το 87-80 του 44΄. Ο σταρ των Χοκς, Πολ Μίλσαπ, είχε διαφορετική άποψη στην προσπάθεια ανατροπής των φιλοξενούμενων, οδήγησε την Ατλάντα στην 6η συνεχόμενη επικράτησή της και ανάγκασε το Ντένβερ (δεν αγωνίστηκε ο Κένεθ Φαρίντ λόγω ενοχλήσεων στη μέση-εκτός και ο Νέιτ Ρόμπινσον) στην 3η σερί ήττα του, που το «έριξε» σε ρεκόρ 9-11, αλλά το διατήρησε στην 2η θέση της Νόρθουεστ και την 10η στη Δύση. Οι Νάγκετς «πλήρωσαν» και το άστοχο βράδυ των Τάι Λόουσον (1/10 σουτ) και Ντανίλο Γκαλινάρι (0/6 σουτ) και δύσκολα θα είχαν ελπίδες με τα μόλις 6/35τριπ. τους (ποσοστό 17,1%)… Την ίδια ώρα που οι αντίπαλοί τους είχαν 10/27 (και 37%) από τα 7,25μ..

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Μπούντενχολζερ): Κάρολ 11, Μίλσαπ 23 (4/5τριπ.-4κλεψ.), Χόρφορντ 11, Κόρβερ 15 (3/7τριπ.), Τιγκ 9, Άντιτς 7, Σεφολόσα 2, Σρέντερ 7 (1), Σκοτ 7 (1), Μακ 4 (2/3διπ.-4ασ.), Μπέιζμορ.
ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Σο): Τσάντλερ 29 (4/12τριπ.-10ριμπ.), Χίκσον 4, Μοζγκόφ 14 (4/5διπ.-11ριμπ.), Αφλάλο 10 (2/7τριπ.), Λόουσον 4 (1/5διπ.-0/5τριπ.-10ασ.), Γκαλινάρι, Άρθουρ 6, Χάρις 4, Γκριν, Τζι 14.