Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι Μπλέιζερς αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντάμιαν Λίλαρντ, αλλά με τέτοιο Σι Τζει Μακόλουμ στο ρόστερ τους μάλλον δεν έχουν να φοβούνται τίποτα. Ο 24χρονος γκαρντ ήταν απολαυστικός, και σχεδόν μόνος του οδήγησε το Πόρλταντ σε σπουδαία νίκη μέσα στο «Sleep Train Arena» του Σακραμέντο επί των Κίνγκς με 98-94. Ο Μακόλουμ ήταν ο παίκτης που με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, γύρισε το αρχικό 23-13 με το οποίο προηγήθηκαν οι «Βασιλιάδες», ενώ πέτυχε τρία πολύ κρίσιμα και συνάμα δύσκολα διαδοχικά καλάθια στο φινάλε, για το 95-89 στα 31”. Ο Μακόλουμ είχε συνολικά 35 πόντους (14/18 σουτ, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 4 κλεψίματα), με τον Μαίερς Λέοναρντ να πετυχαίνει 16 πόντους μαζεύοντας και 11 ριμπάουντ. Για το Σακραμέντο, ο Κώστας Κουφός είχε 4 πόντους με 2/4 σουτ, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 15 λεπτά, ενώ ο ΝτεΜάρκους Κάζινς ήταν τρομερός για τους με 36 πόντους (12/26 σουτ).

Αν κάποιος ψάχνει να βρει μια «αναρχική» ομάδα στο NBA, σίγουρα θα πρέπει να στρέψει το βλέμμα της προς το «Chesapeake Energy Arena» της Οκλαχόμα, και τους Θάντερ, οι οποίοι στηρίζονται στο πηγαίο ταλέντο των Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ, μην την άμυνα τους να αποτελεί την μεγάλη τους πληγή. Έτσι μετά την εντός έδρας ήττα των Χριστουγέννων από τους Μπούλς, υποδέχθηκαν χθες (27/12) βράδυ τους Νάγκετς, και για ένα ημίχρονο έβλεπαν ουσιαστικά το ίδιο έργο σε επανάληψη (53-61), με τον Σερζ Ιμπάκα (19 πόντους με 9/14 σουτ) να έρχεται βοηθήσει το δίδυμο των Ράσελ Ουέστμπρουκ (30 πόντους, 12 ασίστ) και Κέβιν Ντουράντ (26 πόντους και 10 ασίστ) ωθώντας την ομάδα τους σε 69-51 στο δεύτερο μισό του αγώνα, και στην τελική επικράτηση με 122-112. Βασικός ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος ευστόχησε σε ένα τρίποντο (με ταμπλό), έχοντας 3 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 13 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους «Σβόλους», οι οποίοι σε 31 παιχνίδια έχουν ρεκόρ 12-19, ήταν ο Κένεθ Φαρίντ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.