Το Ντένβερ σημείωσε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας του Ντιτρόιτ με τον Κώστα Κουφό να έχει πολύ καλή παρουσία, ενώ για το Σικάγο “καθάρισε” ο Γιοακίμ Νοά που πήρε την ομάδα στις… πλάτες του και την οδήγησε στη νίκη επί του μαχητικού Ορλάντο. Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, η Οκλαχόμα Σίτι κέρδισε σχετικά άνετα το Τορόντο.

Τα αποτελέσματα:
Τορόντο – Οκλαχόμα Σίτι 88-108
Ορλάντο – Σικάγο 93-99
Ντιτρόιτ – Ντένβερ 97-109

Το Ντένβερ επικράτησε του Ντιτρόιτ με 109-97 με τον Αντρέ Ιγκουοντάλα να δείχνει τις ηγετικές του ικανότητες στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Όταν οι Πίστονς κατάφεραν να μειώσουν σε 99-92, ο Ιγκουοντάλα ανέλαβε δράση και σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους (συνολικά είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο) οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε σχεδόν 30 λεπτά και είχε απολογισμό 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και τρία κοψίματα, ενώ το Ντένβερ είχε άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Λόουσον 15, Φάριεντ 15, ΜακΓκι 16 και Μπρούερ 11).

Δύσκολη νίκη

Το Σικάγο συνάντησε δυσκολίες απέναντι στο Ορλάντο που δεν παράτησε το ματς σε κανένα σημείο, αλλά τελικά επικράτησε με 99-93. Ο Λουόλ Ντενγκ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Μπουλς σημειώνοντας 23 πόντους, όμως στη τέταρτη κρίσιμη περίοδο, οπότε και οι Μάτζικ “απειλούσαν” με ήττα την ομάδα του Σικάγο, ανέλαβε δράση ο Γιοακίμ Νοά.

Ο νεαρός παίκτης μοίρασε τρεις ασίστ (συνολικά είχε τέσσερις) όταν η ομάδα του “πονούσε”, ενώ φρόντισε να φορτώσει με πόντους το αντίπαλο καλάθι, τελειώνοντας το ματς με απολογισμό 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.

Άνετα η Οκλαχόμα

Σε… χαλαρούς ρυθμούς κινήθηκε η Οκλαχόμα Σίτι απέναντι στο Τορόντο του οποίου επικράτησε με 108-88 έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ουέστμπρουκ σημείωσε 19 πόντους, ο Ντουράντ και ο Μάρτιν πρόσθεσαν από 15, ενώ πολύ καλή βραδιά είχε και ο Ιμπάκα που τελείωσε το ματς με 17 πόντους.