Το ξεκίνημα του παιχνιδιού, δεν είχε καμία σχέση με αυτό του GAME 1. Επικρατούσε ο γρήγορος ρυθμός καθώς και οι δύο ομάδες επιχειρούσαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο. Οι Γούριορς, απειλούσαν από τα 7,25 ενώ αντίθετα, οι Κάβς με κύριο εκφραστή τον Λεμπρόν, χτυπούσαν στο transition.

H πρώτη περίοδος έληξε με πολύ υψηλό σκόρ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 40-34. Ο Κάρι, είχε 15 πόντους με 10/10 βολές, ενώ ο Τζέιμς 10 πόντους και 5 ασίστ.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, το Γκόλντεν Στέιτ, εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Λεμπρόν ξεκουράζονταν στο πάγκο και πήγαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ωστόσο, με την επιστροφή του «Βασιλιά», αλλά και με άξιο συμπαραστάτη του τον Κέβιν Λόβ, μείωσαν και το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά μόλις τριών πόντων 67-64.  Ο Πρωταθλητής του 2016 είχε ήδη φτάσει τους 18 πόντους, είχε ολοκληρώσει το double-double του με 10 ασίστ και είχε μαζέψει και 5 ριμπάουντ για να δείξει στους Warriors πως δεν σκόπευε να παραδοθεί.

Οι 131 πόντοι του πρώτου μέρους, είναι οι περισσότεροι σε αγώνα τελικών από το 1987.

Στο δεύτερο ημίχρονο, oι πρωταθλητές έβρισκαν συνέχεια τρόπους για να μένουν κοντά στο σκορ όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων τους έδωσε αέρα 12 πόντων και στο τέλος του δωδεκαλέπτου το 102-88 δεν άφηνε στους φιλοξενούμενους περιθώρια αισιοδοξίας.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Κάρι και Ντουράντ έκαναν ότι ήθελαν επιθετικά και ο δεύτερος τελικός είχε πάρει τον δρόμο του.

Όγδοο triple-double του Λεμπρόν, πρώτο του Κάρι σε τελικούς.

Ο  James έκανε πραγματικά συγκλονιστική εμφάνιση ειδικά στο πρώτο μέρος, τελείωσε τον αγώνα με το όγδοο triple-double του σε σειρά Τελικών (29 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12/18 σουτ σε 39 λεπτά συμμετοχής) επίδοση που ισοφαρίζει το ρεκόρ των triple-double που είχε ο Magic Johnson. O Stephen Curry έκανε το πρώτο triple-double της καριέρας του σε Τελικό (31 πόντοι με 4/11 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ).

Tα δωδεκάλεπτα: 40-34, 67-64, 102-88, 132-113.