Μετά την περιπέτεια στην Φιλαδέλφεια οι Ουόριορς δεν είχαν όρεξη για νέα καρδιοχτύπια, και έτσι φρόντισαν να περάσουν με σχετική άνεση από το «Madison Square Garden» επικρατώντας με 116-95, βρισκόμενοι on the road…στην Ανατολή, με επόμενο σταθμό την πρωτεύουσα. Το παιχνίδι απέναντι στους Νικς ουσιαστικά κρίθηκε στην 3η περίοδο όταν οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με 49-62, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Εξαιρετική απόδοση έπιασε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Κλέι Τόμπσον σκοράροντας 34 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ σε ένα ακόμα triple double έφτασε ο Ντρέιμοντ Γκριν έχοντας 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Σε χαμηλά στάνταρ κυμάνθηκε ο Στεφ Κάρι, έχοντας 13 πόντους με 3/11 τρίποντα. Για τους Νικς, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 4 λεπτά, όταν όλα είχαν κριθεί, έχοντας 4 πόντους με δυο εντυπωσιακά καρφώματα (2/2 διπ., 0/1 τριπ. 1 ριμπ.), δείχνοντας να αρπάζει την ευκαιρία. Πρώτος σκορερ για τους Νικς ήταν ο Καρμέλο Άντονι με 24 πόντους, 8/18 σουτ και 10 ριμπάουντ.

Υγιεινό περίπατο έκαναν στο «Staples Center» του Λος Άντζελες οι Κλίπερς οι οποίοι επικράτησαν με άνεση των Μπουλς με 120-96, φτάνοντας τις 32 νίκες στο πρωτάθλημα (32-16), και παίρνοντας 58 πόντους από τον πάγκο τους, έχοντας ως κορυφαίο όλων τον Τζαμάλ Κρόφορντ, ο οποίος σκόραρε 26 πόντους με 11/15 σουτ. Εξαιρετικοί ήταν και οι βασικοί Τζει Τζει Ρέντινγκ (21 π., 4/4 τριπ.), Κρίς Πολ (19 π., 7 ασίστ) και Ντε Αντρέ Τζόρνταν (17 π., 6/7 σουτ, 20 ριμπ.). Για τους «Ταύρους» ο Τζίμι Μπάτλερ σκόραρε 23 πόντους (8/22 σουτ), ενώ σε ένα ακόμα doube double έφτασε ο Πάου Γκασόλ, έχοντας 15 πόντους (7/14 σουτ) 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ.