Σε ένα ακόμα πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι οι Θάντερ όχι μόνο δεν υπέκυψαν, αλλά όπως και στο Τέξας, έτσι και στην «Oracle Arena» κατάφεραν να κλέψουν ένα παιχνίδι, και με το τελικό 108-101 να επικρατήσουν των πρωταθλητών Ουόριορς, φτάνοντας στο 1-0, και κάνοντας δικό τους το πλεονέκτημα έδρας.

Το συγκρότημα του Μπίλι Ντόνοβαν δέχθηκε 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (60-47) μην μπορώντας να βρει τρόπο να σταματήσει το τρανζίσιον παιχνίδι των γηπεδούχων, και το επιθετικό πάρτι των Κάρι και Τόμπσον. Ωστόσο χάρη στην εξαιρετική της άμυνα σταμάτησε την επιθετική λειτουργία της ομάδας του Στηβ Κέρ από τα τέλη του τρίτου δωδεκαλέπτου και μετά, και και κατάφερε να επανέλθει από το 81-69, μειώνοντας σε 88-85, «υπνωτίζοντας» του γηπεδούχους. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να προσπεράσει με 88-90 με ντράιβ του Ουέιτερς στο 40′  και να ανεβάσει την διαφορά στο +8 (93-101), κρατώντας τους «Πολεμιστές» στους μόλις 5 πόντους στα πρώτα 7,5 λεπτά της 4ης περιόδου, χρονικό σημείο που αποδείχθηκε καθοριστικό. Οι παίκτες του Στηβ Κερ έβγαλαν τον εγωισμό τους, μειώνοντας σε 100-101 στα 2’02” πριν το τέλος μετά από δύσκολη προσπάθεια του Μπάρνς, αλλά ο Ντουράντ, ο οποίος είχε χάσει 7 σουτ στην σειρά, πέτυχε ένα σπουδαίο τζαμπ σουτ για το 100-105 στα 30,7”. Με το σκορ στο 102-105 και με 17,2” να απομένουν ο Ουέστμπρουκ έχοντας χάσει εμφανώς την ισορροπία του μετά την πολύ καλή άμυνα του Τόμπσον πρόλαβε κατά τους διαιτητές να ζητήσει τάιμ άουτ, με τον Κέρ και τους συνεργάτες του να διαμαρτύρονται για βήματα, απόφαση που έκλεισε την ιστορία του παιχνιδιού.

Για τους Θάντερ, οι οποίοι μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα έσπασαν και την έδρα των Ουόριορς, έχοντας κάνει διπλό μετά το Τέξας και στο Γκόλντεν Στέιτ, δηλαδή σε έδρας που μετρούσαν 79-3 στην κανονική περίοδο, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 27 πόντους (7/21 σουτ, 12 ασίστ) με τον Κέβιν Ντουράντ να έχει 26 πόντους (10/30 σουτ, 10 ριμπ.). Πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Στίβεν Άνταμς (16 π., 12 ριμπ.) και Σερζ Ιμπάκα (11 π., 11 ριμπ.) σε ένα μικρό ροτέισον 8 παικτών, με όλους να σκοράρουν. Για τους Ουόριορς, οι οποίοι θα πρέπει να συνέλθουν νωρίς από το σοκ του 0-1, ο Στεφ Κάρι είχε 26 πόντους (6/14 τριπ.) με 10 ριμπάουντ!!!, με τον Κλέι Τόμπσον να προσθέτει 26 πόντους (3/8 τριπ., 9 ριμπ.). Εξαιρετικός ήταν και ο Ντρέιμοντ Γκριν με 23 πόντους (9/20 σουτ), με τον Άντριου Μπόγκουτ να παίρνει τελικά 17 λεπτά συμμετοχής, ξεκινώντας στην πεντάδα, χωρίς να πάρει ούτε σουτ (3 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κλέψ., 2 κοψ.)