Οι Μάβερικς γνώρισαν την ήττα από τους Μπλέιζερς με τα τελευταία παιχνίδια μέχρι το τέλος της σεζόν να είναι ευκαιρία στο να δώσουν χρόνο σε νεαρούς παίκτες της ομάδας. Έτσι, ο Ρικ Κάρλαϊλ έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Κώστα Αντετοκούνμπο με τον Έλληνα φόργουορντ να αγωνίζεται 6 λεπτά και να έχει  0/2 δίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Μάλιστα, ο φόργουορντ των Μάβερικς δέχτηκε ευχές μετά το τέλος του παιχνιδιού για ακόμη περισσότερους πόντους από τον συμπαίκτη του, Λούκα Ντόνσιτς και από τον αδελφό του, Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Από την άλλη, ο Λούκα Ντόνσιτς ήταν ακόμη μια φορά ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του τελειώνοντας την αναμέτρηση με 24 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ όντας αρκετά «οικονομικός» με 8-16 σουτ, 1-4 τρίποντα και 7-7 βολές σε 29 λεπτά συμμετοχής. Η εξαιρετική εμφάνιση του Σλοβένου δεν ήταν αρκετή καθώς η ομάδα του έπεσε πάνω στον τρομερό Ντέμιαν Λίλαρντ ο οποίος οδήγησε τους Μπλέιζερς στην νίκη.