Η διπλή παράταση στη νίκη των Νικς επί των Σίξερς, στην αυλαία της ημέρας μνήμης του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ τζούνιορ, ήταν απλώς ο «ορεκτικό». Γιατί λίγα λεπτά αργότερα, γύρω στα μεσάνυχτα της Δευτέρας (18/1), η Σάρλοτ χρειάστηκε επίσης δύο έξτρα πεντάλεπτα αλλά και το ματς της ζωής του… «πεινασμένου» Κέμπα Ουόκερ, για να επικρατήσει της Γιούτα. Οι Χόρνετς υπέταξαν 124-119 τους Τζαζ (κ.α. 95-95, 1η παρ. 108-108) χάρη στον σταρ της, που πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 52π. (10/23διπ.-6/11τριπ.-14/15βολ.), αν και για να φτάσει το ματς στα 58΄, ο ίδιος είχε αστοχήσει σε τρίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας και σε δίποντο στο μηδέν της 1ης παράτασης…

Οι γηπεδούχοι, πάντως, πέτυχαν την 2η νίκη τους στα 11 τελευταία παιχνίδια τους και έφτασαν σε ρεκόρ 19-22, μένοντας κοντά στην ανατολική 8αδα. Ο Ουόκερ «άγγιξε» και το τριπλ-νταμπλ, με 9ριμπ.-8ασ., ενώ με τους 52π. του κατέρριψε την προσωπική του επίδοση με 42π., από τον Φεβρουάριο του 2014 κόντρα στο Ορλάντο, ενώ πέτυχε και ρεκόρ στην ιστορία των Σάρλοτ Χόρνετς (αν και εκείνος ο οργανισμός είναι πια οι Πέλικανς της Νέας Ορλεάνης), ξεπερνώντας για την πόλη τους 48π. του παλαίμαχου γκαρντ, Γκλεν Ράις!

Η Σάρλοτ απώλεσε διαφορά 15π. από το 30΄ (με 65-50), αφού οι Τζαζ, με ηγέτη και πάλι τον Γκόρντον Χέιγουορντ (36π.-6/12τριπ.-9ασ.), «γύρισαν» το ματς και από το -13 του 37΄ (με 77-64), κατάφεραν να ισοφαρίσουν 95-95 στα 13,4΄΄, με τρίποντο του Τρέι Μπερκ (25π.-3/9τριπ.)! Ο Χέιγουορντ, μάλιστα, δεν τα παράτησε στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο κι εκτός του ότι σκόραρε από τα 7,25μ. για το 108-106, έκλεψε τη μπάλα στην επόμενη επίθεση των Χόρνετς και πάσαρε στον Γκομπέρ για το κάρφωμα που οδήγησε την αναμέτρηση στην 2η παράταση! Χωρίς, όμως, να αποτρέψει την 14η εκτός έδρας ήττα των Τζαζ (σε 20 αγώνες), οι οποίοι με ρεκόρ 18-23 παρέμειναν στην 8η δυτική θέση

Σασπένς, αλλά λιγότερη αγωνία είχε ο θρίαμβος του Πόρτλαντ μέσα στην Ουάσινγκτον, μία μέρα μετά την ήττα στην Φιλαδέλφεια. Οι Μπλέιζερς βρήκαν και πάλι τον ρυθμό τους και νίκησαν 108-98 τους Ουίζαρντς, φτάνοντας και σε διαφορά 21π. στο 33΄ (με 82-61), αν και για λίγο σπατάλησαν το +17 του 11΄ (με 32-15). Οι φιλοξενούμενοι, με ηγέτες τους ΜακΚόλουμ (25π.) και Λίλαρντ (16π.), αλλά και βοήθεια από Λέοναρντ (18π.), Κράμπε (16π.) από τον πάγκο, απάντησαν με επιμέρους 23-1 σε… 6 λεπτά(!), όταν οι Ουίζαρντς προσπέρασαν με 60-59 στο 27΄! Για τους γηπεδούχους, δεν έφταναν οι 18π. του Τεμπλ και οι 16 των Γκορτάτ και Μπιλ, αφού ο Τζον Ουόλ έμεινε στους 9 με 4/17 σουτ, μαζί με 10ασ.. Πριν το τζαμπ-μπολ, ο Ουόλ αναδείχθηκε κορυφαίος παίκτης της εβδομάδας για την Ανατολή, με τον Κέβιν Ντουράντ των Θάντερ να λαμβάνει τον ίδιο τίτλο στη Δύση. Το Πόρτλαντ έφτασε σε ρεκόρ 19-25, ενώ η Ουάσινγκτον έπεσε στο 19-21 και παραμένει πιο αποδοτική εκτός (10-8), παρά εντός έδρας (9-13)