Οι Κλίπερς ανέκτησαν (ξανά) το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά με τους Σπερς, αλλά οι αγώνες τους έχουν δείξει ότι… κανείς δεν χρειάζεται το αβαντάζ. Η ομάδα του Λ.Α. «άλωσε» με 102-96 το Σαν Αντόνιο τα ξημερώματα της Παρασκευής (1/5-λίγη ώρα μετά την πρόκριση των Μπουλς στο Μιλγουόκι), απέφυγε τον πρόωρο αποκλεισμό και ισοφαρίζοντας σε 3-3, έστειλε τις δύο ομάδες σε 7ο ματς στο «Στέιπλς Σέντερ» τα ξημερώματα της Κυριακής! Οι «Κλιπς» νίκησαν για 2η φορά στα φετινά πλέι-οφς μέσα στο «άντρο» των πρωταθλητών, σε μία «μονομαχία» με 4 εκτός έδρας νίκες στους 6 πρώτους αγώνες!!! Οι παίκτες του κόουτς Ντοκ Ρίβερς έμειναν «ζωντανοί» και σε λιγότερο από 48 ώρες θα επιχειρήσουν να προκριθούν για πρώτη φορά στην ιστορία των Καλιφορνέζων σε ποστ-σίζον στην οποία βρέθηκαν στο 2-3. Από την άλλη, τα «Σπιρούνια» ηττήθηκαν για πρώτη φορά σε αγώνα πρόκρισης έπειτα από 8 αγώνες στην έδρα τους από το 2006 και μετρούν ρεκόρ 13-5 σε κατάσταση «μία νίκη για την πρόκριση» με προπονητή τον Γκρεγκ Πόποβιτς

Ο πάγκος των γηπεδούχων έκανε πάλι «ζημιά», με 48π. -οι 23 από τον Μάρκο Μπελινέλι– των αναπληρωματικών τους έναντι 15 των Κλίπερς, όμως οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με την παραγωγικότητα των βασικών τους (87π., αντί 48 των Σπερς). Κορυφαίοι των νικητών οι Μπλέικ Γκρίφιν (26π.-12ριμπ.) και Κρις Πολ (19π.-15ασ.), με τον πρώτο να γίνεται μαζί με τον ΝτιΑντρε Τζόρνταν (15π.-7/15βολ.-14ριμπ.) οι πρώτοι συμπαίκτες με μ.ο. +13ριμπ. σε μία σειρά πλέι-οφς (13,4ριμπ. ο Γκρίφιν και 13 ο DAJ), μετά τους Ντέιβιντ Ρόμπινσον (15,7)-Ντένις Ρόντμαν (15,4) του Σαν Αντόνιο, από το 1995! Ο Κρις Πολ έχει πλέον 9,9 ασίστ μ.ο. στην καριέρα του στην ποστ-σίζον και είναι 3ος στην ιστορία των πλέι-οφς του ΝΒΑ, πίσω από Μάτζικ Τζόνσον (11,2) και Τζον Στόκτον (10,5). Σπουδαία δουλειά και από τον Τζέι-Τζέι Ρέντικ με 19π. (οι 12 στην 1η περίοδο), ενώ ο Κρόφορντ πέτυχε 2 καθοριστικές βολές για το 100-96 μετά το 2ο τρόποντο του Μπελινέλι -στα 14΄΄- στο τελευταίο λεπτό.

Απώλεια τους «Κλιπς» ο τραυματισμός του Γκλεν Ντέιβις, που φάνηκε να γυρίζει τον αστράγαλό του στο πρώτο λεπτό της 4ης περιόδου και αποχώρησε… Για τους Σπερς, πήγε χαμένο το μεγάλο ματς του Μπελινέλι με τους 23π. και τα 7/11τριπ.. Ο Ιταλός βοήθησε τους να μείνουν κοντά στο σκορ. Οι Σπερς έμειναν πίσω με 7π. στην 1η περίοδο, στην οποία υπέπεσαν σε 7 λάθη, αλλά ισοφάρισαν 26-26 στο 12΄ και με 3 τρίποντα του Μπελινέλι προηγήθηκαν 38-32, πριν το 51-51 της ανάπαυλας. Ο Μπορίς Ντιό είχε 17π., ο Τιμ Ντάνκαν 12π.-13ριμπ. και ο Κουάι Λέοναρντ 12π. (3/15 σουτ), αλλά αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στα 40΄΄ για το φινάλε… Νέο άσχημο παιχνίδι από τον Τόνι Πάρκερ με 4/12διπ., αλλά έστω και με τους 8π.-7ασ. ξεπέρασε στην 11η θέση των σκόρερ στα πλέι-οφς τον Χακίμ Ολάζουον με 3.761π. και τον Σκότι Πίπεν στην 6η θέση των ασίστ, με 1.054 τελικές πάσες.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Λέοναρντ 12 (2/12διπ.-1/3τριπ.-7ριμπ.), Ντάνκαν 12 (6/9διπ.-13ριμπ.), Σπλίτερ 9 (3/6διπ.-10ριμπ.), Γκριν 7 (1/5τριπ.), Πάρκερ 8 (4/12διπ.-7ασ.), Ντιό 17 (7/8διπ.-1/4τριπ.), Τζινόμπιλι 3 (1/3τριπ.), Μιλς 5 (1), Μπελινέλι 23 (7/11τριπ.), Μπόνερ.
Λ.Α. ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Μπαρνς 8 (2/2τριπ.), Γκρίφιν 26 (11/20διπ.-12ριμπ.-4κοψ.), Τζόρνταν 15 (4/5διπ.-7/15βολ.-14ριμπ.), Ρέντικ 19 (6/8διπ.-1/4τριπ.), Πολ 19 (6/14διπ.-1/7τριπ.-15ασ.), Ντέιβις 2, Κρόφορντ 10, Ρίβερς 3, Χόους, Τζόουνς, Τούρκογλου.