Οι Ντουράντ και Ουέστμπρουκ είναι συνήθως οι “μάγοι με τα δώρα” για τους Θάντερ, όμως γύρω στα μεσάνυχτα της Παρασκευής (25/12), τη στολή του… “Άγιου Βασίλη” φορούσαν τρεις αντίπαλοι με κόκκινες φανέλες. Το Σικάγο πέτυχε σπουδαία νίκη με 105-96 μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι, στο 2ο ματς του προγράμματος των Χριστουγέννων, με σταρ τους Τζίμι Μπάτλερ, Πάου Γκασόλ και Ντέρικ Ρόουζ. Ο πρώτος σκόραρε 23π., ο Ισπανός άλλους 21 (μαζί με 13ριμπ.-6ασ.) και ο “D-Rose” 19π., “μιλώντας” στο φινάλε, όταν οι Θάντερ επιχείρησαν χωρίς αποτέλεσμα μία μεγάλη ανατροπή. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν στο -18 (με 86-68) στο τέλος της 3ης περιόδου, προσπάθησαν να επιστρέψουν και με δύο τρίποντα του Άντονι Μόροου μείωσαν ως το 99-93 στα 3:40΄΄ για τη λήξη του αγώνα. Μονάχα που σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Μπάτλερ και Γκασόλ, “καθαρίζοντας” την αναμέτρηση με συμπαραστάτη τον Ντέρικ Ρόουζ.

Οι “Ταύροι”, λίγη ώρα μετά τη νίκη των Χιτ επί των Πέλικανς στην παράταση, επικράτησαν και ανέβηκαν σε ρεκόρ 16-11 και προσπέρασαν το Ορλάντο (17-12) στην 5η Ανατολική θέση. Το Σικάγο μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε 11-0 στο 3΄, αλλά και 19-7 στο 5΄. Παρά τα 2 γρήγορα φάουλ του Ρόουζ, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το 12΄ (με 32-26) και έφτασαν στο +14 (με 51-37) στο 19΄, πριν την πρώτη (προσωρινή) “απάντηση” των γηπεδούχων. Η Οκλαχόμα Σίτι, με επιμέρους 15-3 μείωσε σε 54-52 στο ημίχρονο, όμως άρχισε την 3η περίοδο με 0/7 σουτ και 3 λάθη και υποχρεώθηκε πάλι να “κυνηγά”… Οι Μπουλς πήραν και πάλι με άνεση τη “θέση του οδηγού”, με τον Ρόουζ να πετυχαίνει 3 συνεχόμενα καλάθια και να φτάνει στους 15π., και προηγήθηκαν 73-59 στο 33΄ και 86-68 στο τέλος του 3ου δωδεκάλέπτου!

Η 3η περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική, αφού σε αυτό το διάστημα το Σικάγο πέτυχε 32π. με 15/26 σουτ, ενώ οι Θάντερ μέτρησαν 16π. με μόλις 5/21 σουτ… Η βοήθεια των Γκίμπσον, ΜακΝτέρμοτ και Πόρτις κράτησε τους Μπουλς μπροστά στο σκορ, ενώ μετά τα δύο τρίποντα του Μόροου, για το 99-93, οι Μπάτλερ, Γκασόλ και Ρόουζ σκόραραν και τα δεδομένα δεν ανατράπηκαν. Η Οκλαχόμα Σίτι, που μετρούσε, πριν υποδεχθεί τους Μπουλς, 9 νίκες στα 10 τελευταία παιχνίδια της, “έπεσε” σε ρεκόρ 20-10 και παρέμεινε στην 3η Δυτική θέση, πληρώνοντας και τα 6/24τριπ. (1/7 ο Ουέστμπρουκ και 1/6 ο Ντουράντ). Όμως παρότι έχει απόσταση από τους 4ους και 5ους Μαβς και Κλίπερς (ισοβαθμία στο 16-13), απέτυχε να πλησιάσει τους 2ους Σπερς (25-5). Οι Μπουλς πανηγύρισαν παρά την απουσία του Τζοακίμ Νοά και την γκρίνια του Μπάτλερ για το κοουτσάρισμα του Φρεντ Χόιμπεργκ, με τον Μπάτλερ -που πέτυχε κι ένα εντυπωσιακό buzzer-beater τρίποντο στη λήξη του 1ου δωδεκαλέπτου(!)– να τονίζει αμέσως μετά πως δεν είχα κανένα σχέδιο να μιλήσω δημοσίως. Δεν ήταν σκοπός μου να αφυπνίσω τους συμπαίκτες μου. Απλώς αποδείξαμε σήμερα πως αν παίζουμε σκληρά, μπορούμε να κερδίσουμε κάθε παιχνίδι.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ (Ντόνοβαν): Ντουράντ 29 (10/15διπ.-1/6τριπ.-9ριμπ.,-7ασ.), Ιμπάκα 6 (3/10διπ.-7ριμπ.), Άνταμς 3, Ρόμπερσον 2, Ουέστμπρουκ 26 (8/16διπ.-1/7τριπ.-7/13βολ.-7ριμπ.-8ασ.), Καντέρ 14 (6/12διπ.-13ριμπ.), Ουέιτερς 2, Κόλισον 2, Όγκουστον 3 (1), Μόροου 9 (3/6τριπ.).
ΣΙΚΑΓΟ (Χόιμπεργκ): Γκίμπσον 13 (6/8διπ.-10ριμπ.), Μίροτιτς 6 (1/5τριπ.), Γκασόλ 21 (8/15διπ.-13ριμπ.-6ασ.), Μπάτλερ 23 (8/17διπ.-1/3τριπ.-6ριμπ.), Ρόουζ 19 (7/17διπ.-0/1τριπ.), Σνελ 3 (1/1τριπ.), Χάινριχ 2, Μπρουκς 6 (2/2τριπ.), Πόρτις 7, ΜακΝτέρμοτ 5 (1/4τριπ.).