Με τον Κέβιν Ντουράντ να βάζει 16 συνεχόμενους πόντους και συνολικά τους 18 από τους 36 του στα τελευταία 7 λεπτά οι Θάντερ επικράτησαν με 109-103 των Σπερς και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Δύσης. Μετά τον 4ο αγώνα των τελικών Δύσης φάνηκε πως αρκετά πράγματα έχουν αλλάξει στη σειρά.  Η ομάδα των Σπερς ήταν αυτή που φαινόταν πως είχε το πάνω χέρι στη σειρά μετά τους δύο πρώτους αγώνες καθώς έτρεχε σερί 20 νικών. Στα δύο τελευταία παιχνίδια όμως δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην εκπληκτική Οκλαχόμα. Οι Θάντερ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στα pick ‘n’ rolls των Πάρκερ, Τζινόμπιλι, όμως η μεγαλύτερη διαφορά της ήταν ότι στην επίθεση δεν βασίστηκε μόνο στους big 3 (Ντουράντ, Ουέστμπρουκ, Χάρντεν).

Όταν το Σαν Αντόνιο μείωσε μια διαφορά των 15 πόντων στους 2 (73-71 στο 35′), ο Ντουράντ πήρε “φωτιά”. Ο Ντουράντ έβαλε τους 18 από τους 36 πόντους του στα τελευταία 7 λεπτά (οι 16 συνεχόμενοι) και βοήθησε την Οκλαχόμα να διατηρήσει μια διαφορά 6-10 πόντων. Εκτός από τον Ντουράντ απίστευτα πράγματα έκανε και ο Σερζ Ιμπάκα καθώς έβαλε 26 πόντους χωρίς να χάσει σουτ έχοντας 4/4 βολές και 11/11 δίποντα. Οι Σπερς από την άλλη ήταν καλοί στην επίθεση και είχαν 11/23 τριπ.. Στην άμυνα όμως δεν μπορούσαν να συγκρατήσουν τους αντιπάλους τους.

ΘΑΝΤΕΡ (Μπρουκς): Ντουράντ 36  (6ριμπ., 8ασ., 1/2τριπ.), Ιμπάκα 26 (11/11σουτ, 4/4βολ.), Πέρκινς 15 (9ριμπ.), Σεφολόσα 6, Ουέστμπρουκ 7 (2), Κόλισον 8, Χάρντεν 11 (2), Φίσερ.

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Λέοναρντ 17 (3), Ντάνκαν 21 (8ριμπ.), Ντιαό 12 (2), Γκριν 7 (1), Πάρκερ 12, Τζινόμπιλι 13 (2), Τζάκσον 11 (2), Μπόνερ, Σπλίτερ, Νιλ 8 (1), Μπλερ 2.