Οι Χιτ κατάφεραν να νικήσουν με 100-96 τους Θάντερ στην Οκλαχόμα, αν και στο τέλος κόντεψαν να χάσουν ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή μέχρι το τέλος. Με αυτή τη νίκη οι Χιτ ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών σε 1-1 και έχουν πλέον το πλεονέκτημα έδρας αφού τα επόμενα τρία παιχνίδια θα γίνουν στο Μαϊάμι. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έχει κατηγορηθεί πολλές φορές στο παρελθόν ότι “κρύβεται” στα δύσκολα. Αυτή τη φορά όμως έκανε αυτό που έπρεπε καθώς έβαλε το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα που έκανε το σκορ 96-91, αλλά και τις δύο βολές που διαμόρφωσαν το 100-96. Πριν από τις δύο βολές ο Ντουράντ έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αφού το δίποντο που επιχείρησε 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δεν βρήκε στόχο.

Το Μαϊάμι μπήκε αποφασισμένο από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης να πάρει το πλεονέκτημα έδρας. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο με τον Σέιν Μπατίερ να σκοράρει τρία τρίποντα και τους τρεις σταρ της ομάδας να έχουν 37 πόντους σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα κατάφεραν πολύ γρήγορα να χτίσουν διψήφια διαφορά αφού προηγήθηκαν με 18-2. Οι Ντουράντ και Ουέστμπρουκ δεν ήταν σε καλή κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο και έτσι οι Θάντερ χρειάστηκαν τη βοήθεια του Τζέιμς Χάρντεν για να μειώσουν σε 35-25 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι Χιτ όμως δεν άφησαν πολλά περιθώρια και με τρίποντο του Τσάλμερς προηγήθηκαν με 17 (51-34). Το ημίχρονο έκλεισε με τους Χιτ να προηγούνται με 55-43.

Οι Ντουράντ και Ουέστμπρουκ μπήκαν ορεξάτοι στην τρίτη περίοδο και έβαλαν τους 19 από τους 24 πόντους της ομάδας τους σε αυτό το διάστημα. Οι 12 πόντοι του Τζέιμς όμως στην τρίτη περίοδο διατήρησαν διψήφια διαφορά για το Μαϊάμι (78-67). Ο Ντουράντ έφτασε τα 5 φάουλ στην τέταρτη περίοδο όμως ο προπονητής του τον κράτησε στο παρκέ.

Ο νεαρός φόργουορντ έβαλε 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Με δικό του τρίποντο οι Θάντερ μείωσαν γρήγορα σε 87-83 και είχαν μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Με καλάθι του Ουέστμπρουκ οι Θάντερ μείωσαν στους 3 (94-91) και τα “φαντάσματα” των περσινών χαμένων τελικών έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους στο Μαϊάμι. Αυτή τη φορά όμως φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και ο Τζέιμς αρχικά έκανε το 96-91 στο πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα και ο Μπος με κάρφωμα το 98-91. Οι Θάντερ όμως δεν τα παράτησαν.

Ο Ντουράντ μείωσε με λέι απ σε 98-93. Στην επόμενη φάση ο Ουέιντ έκανε τρομερό λάθος και ο Ντουράντ με τρίποντο μείωσε σε απόσταση βολής (98-96). Ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο και ο Ντουράντ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως αστόχησε στο δίποντο που επιχείρησε 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τζέιμς μάζεψε το ριμπάουντ και με τις δύο έυστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 100-96.

ΘΑΝΤΕΡ (Μπρουκς): Ντουράντ 32 (4/10τριπ.), Ιμπάκα 7 (5κοψ.), Πέρκινς 4 (8ριμπ.), Σεφολόσα 3 (1), Ουέστμπρουκ 27 (8ριμπ., 7ασ., 2/6τριπ.), Χάρντεν 21 (2), Κόλισον, Φίσερ 2.
ΧΙΤ (Σποέλστρα): Τζέιμς 32 (12/12βολ., 8ριμπ., 5ασ.), Μπατίερ 17 (5/7τριπ.), Μπος 16 (15ριμπ.), Ουέιντ 24 (6ριμπ., 5ασ.), Τσάλμερς 3 (1), Χάσλεμ 2, Τζ. Τζόουνς 2, Κόουλ 2, Μίλερ 2.